VUK S WALL STREETA (Martin Scorsese)
Martin Scorsese, legendarni Marty već je nekoliko dekada zasluženo slavljen kao jedna od najvećih živućih redateljskih faca Hollywooda. Čovjek koji snima autorske filmove iznimno gledane od strane profane publike istovremeno zadovoljavajući zahtjevna kritičarska oka. Scorsese unatoč jeseni života snima s toliko vizualne, životne energije da se doima kao da se radi o generacijskom pripadniku novog mu omiljenog glumca Leonarda DiCapria. Kao što je svoju simbiozu proteklih dekada volio graditi na sponi s Robertom De Nirom snimajući remek djela poput "Pobješnjeli bik", "Dobri momci", "Casino", "Rt straha", istu je rabotu nastavio s DiCaprijom kroz "Aviatora", "Departed", "Otok Shutter", sve do recentnog naslova u kojem na crnohumorni način prikazuje biografiju, uspon i pad financijskog, burzovnog mešetara i motivacijskog govornika Jordana Belforta. Taktika je gotovo jednaka kao i u "Casinu" kada je raslojio kriminalni kockarski milje. Ovaj puta kroz tri sata briljantne režije, glumačkog majstorstva, vozi simultanku prikazujući na duhovit ali i zastrašujući način dobropoznate psihološke osnovice, što čovjeku u potrazi za boljim životom rade novac, moć, droge, alkohol i žene. U prijevodu - vlastiti izbori. Sada već nepogrešna suradnja s DiCapriom rađa plodove velikih guštanja za filmofile, narativne tehnike kojima se koristi doprinose činjenici da film dugog trajanja gledate u jednom dahu, bez jednog suvišnog kadra, bez obzira uživate li u DiCapriovom majstorskom portretu, Martyjevoj režiji, paleti karikiranih ali iznimno životnih i stvarnosnih likova ili očaravajućoj ljepoti i ispraznom seksepilu glavne sparing partnerice Margot Robbie. "Vuk s Wall Streeta" je ujedno i zanimljiva psihološka studija kroz odnosni slučaj i jedan od najboljih filmova godine, tempiran za premijeru na samom kraju iste.
9/10
//www.youtube.com/embed/iszwuX1AK6A
ŠETNJA S DINOSAURIMA 3D (N. Nightingale, B. Cook)
Interes za dinosaurima počeo je iznova buditi vječni redateljski dečec Steven Spielberg kroz svoje "Jurske parkove". Slijedom financijskog uspjeha rađali su se nastavci, ali uz njih i druge eksploatatorske i potencijalno financijski isplative forme poput animiranih filmova (Dinosaur), sve do dokumentarnih serijala od BBC-a do drugih snažnih produkcijskih TV pokušaja. Bastard formu između dokumentarizma i animacije kompjuterskim CGI tehnikama na temelju spomenute BBC-jeve serije ovaj su puta skucali u priču o seobi i odrastanju dinosaura nošenu vodiljom svjedočenja i praćenja njihova života i migracija po rekonstrukcijama britanskih i američkih biologa. Film je narativne prirode, više edukativan i kreiran na vizualni nego sadržajni impresionizam, ne osobito zahtjevnog scenarija i dramaturške izvedbe, no znatiželjnici kako je to bilo šetati s dinosaurima zasigurno neće imati prigovora.
6/10
//www.youtube.com/embed/P7lBKBxIwGM
TAJNI ŽIVOT WALTERA MITTYJA (Ben Stiller)
Ben Stiller je jedan od onih američkih komičara čiji potencijal stalno nazirete i čije kvalitete nisu upitne bez obzira radilo se o jerrylewisovskom geg humoru ili intelektualnijim i crnohumornim podvalama komedija 21. stoljeća. Ali nikako da nizom svojih glumačkih ("Zoolander", "Meet The Parents", "Tropic Thunder") i pokojeg redateljskog ostvarenja, konačno pečatira veliki breakthrough i kapitalizira potencijal nekim od remek djela. Filmom koji bi slovio za njegov "Trumanov show" ili "Čovjek na mjesecu", koji su odredili prekretnice u karijeri Jima Carreya. Kao redatelj potpisao je nekoliko sjajnih i pitkih komedija s dobrim omjerom kerefeka i jakim dramaturškim osnovicama (spomenuti "Zoolander", "Tropic Thunder", ili romantični debi "Reality Bites"), da bi najnovijim izmaštanim portretom tajnog života jednog simpatičnog luzera činovnika, zamalo zakucao na vrata tog priželjkivanog velikog preokreta. Radi se o ambicioznoj priči o ljudskim maštarijama, čežnjama, snovima i stavu u životu prema kojem treba živjeti, a ne pričati ili sanjati o življenju. Fantastična premisa umotana u tijelu Waltera Mittyja, uredskog štakorčića koji čezne za avanturom i svojom akcijskom glavnom rolom u životu. Sve što priželjkuje i radi je prikriveno ili potajno (simpatije prema kolegici koju tumači Kristen Wiig ili strast prema pustolovu fotografu u sporednom ukazanju Seana Penna), do trena kada mu se ne pomiješaju stvarnost i snovi...Film je to sjajnih namjera koji povremeno nepotrebno klizne u patetiku ali podlegnete li blagdanskim omekšavanjima, sva je prilika da ćete uživati u kinu.
8/10
//www.youtube.com/embed/kGWO2w0H2V8
RONIN 47 (C. Rinsch)
Matrixovac i predmet mokrih snova mnogih žena diljem svijeta, Keanu Reeves je zapravo iznimno glumački limitiran lik. Njegove mogućnosti ulaska u karaktere i facijalne mimike levitiraju negdje na razmeđi između očajnih preglumljavanja Nicolasa Cagea ili pak betonske facijalne antimimike Arnolda Schwarzeneggera. Na toj razmeđi bildan je mit o njemu kao atraktivnom, akcijski, romantično i na ine načine iskoristivom glumcu, dočim se osim u Matrix stilizacijama (gdje je ionako žrtva scenarija, dizajna i specijalnih efekata) činio podnošljivim jedino u prvom dijelu sjajnog dinamičnog akcića "Brzina" u kojem je dosta šarma pobrao od Sandre Bullock i karizme glavnog negativca Dennisa Hoppera. U ratničkoj fantastičnoj bajci o samurajima osvetnicima, Keanu Reeves bi trebao biti utjelovljenje legendarnog heroja međutim posvemašnji nedostatak karizme čini ga smiješnim u scenama kada bi trebao odavati herojstvo i odvažnost. Specijalni efekti trebali su nadomjestiti nedostatak glumačkog moja, međutim dobrim dijelom film je preduga i zamorna promašena avantura u kojoj mogu uživati isključivo nekritični ljubitelji bliskoistočnih mitova.
4/10
//www.youtube.com/embed/j8cKdDkkIYY
PRAVI TRENUTAK (Richard Curtis)
Ime britanskog redatelja Richarda Curtisa temeljem nekoliko briljantnih romantičnih komedija ("Noting Hill", "Zapravo ljubav", "Četiri vjenčanja i sprovod", "Dnevnici Bridget Jones") postao je simbolom nepatetičnih, klasnih ljubavnih priča spajanja modernih parova u kojima na vrlo lagan, pitak i dobronamjeran način podvaljuje i servira neke krasne životne mudrosti. Najnoviji potpis njegove radionice zgodna je ljubavna životna priča s elementom fantastike podastrtim samo utoliko da posluži metafori o življenju života ovog trena a ne čežnjama za prošlosti ili očekivanjima od budućnosti. Uz simpatičnog antijunaka, suhonjavog riđeg Domnhalla Gleasona koji može putovati natrag u vrijeme ne bi li popravio neke svoje nespretnosti (kao i ostali muški mu preci), apsolutni magnet filma je preslatka Rachel McAdams, jedna od onih novijih glumica u čiji osmijeh možete strpati svu glumačku ekspresivnost a pri tom još uvijek zadržati efekt. Na bazi njegove šeprtljavosti i njene neodoljivosti građena je simpatična priča o nekoliko sfera emotivnih povezanosti. One romantične između muškarca i žene, ali jednako i između obitelji. Nije vrh niti u rangu "Nothing Hilla" ali još uvijek bolje od 90% sličnih generičkih američkih pokušaja.
7/10 //www.youtube.com/embed/T7A810duHvw