Festival animiranog filma je predstavio organizacijski tim, Vesna Dovniković, predsjednica ASIFA-e Hrvatske, Margit Antauer, dopredsjednica ASIFA-e Hrvatske i Draško Ivezić, voditelj produkcije ispred Zagreb filma. Festival se održava u Kinu Europa, 20. i 21. veljače 2010. godine.
“Festival je nastao na inicijativu Zagreb filma – umjetničkog direktora Krešimira Zimonića i ravnatelja Vinka Brešana. Zamisao je da se dosadašnji ASIFA-in Dan hrvatske animacije proširi na više dana i postane punokrvni festival.” rekla je Vesna Dovniković na početku konferencije. “ASIFA je jedina međunarodna asocijacija autora animiranog filma. Ima podružnice po cijelom svijetu, a Hrvatska podružnica aktivna je od samog početka s obzirom da je jedan od direktora tadašnjeg Zagreb-filma Jurica Peruzović bio je potpredsjednik u prvom Upravnom odboru ASIFA 1960, dok je predsjednik bio slavni Norman McLaren.”
Riječ je preuzela Margit Antauer, dugogodušnja direktorica Animafesta, a sada dopredsjednica ASIFA-e Hrvatske:
“Cilj je Festivala predstaviti domaću animaciju domaćoj publici i autorima. Dugoročno, cilj nam je promovirati animaciju kao ozbiljnu umjetničku formu, te ojačati veze s tradicijom i regijom. Isto tako, cilj nam je premijerno prikazati filmove, zato smo se odlučili na termin početkom godine. Važno je napomenuti da Festival nema ambiciju zamijeniti Dane hrvatskog filma u prikazivanju konkurencije animiranih filmova i ovom prilikom pozivam sve producente da nastave s prijavljivanjem na Dane hrvatskog filma.”
Festival organizira ASIFA Hrvatska uz logističku potporu Ustanove Zagreb film. Draško Ivezić, voditelj produkcije ispred Zagreb filma otkrio nam je detalje oko prijave filmova kao i kategorijama i nagradama.
“Svi producenti koji zadovoljavaju uvjete navedene u pravilniku (pogledati na hrvatska-animacija.org) mogu slobodno prijaviti film.
Rok prijave je 30. siječnja 2010. Filmovi prijavljeni iza tog roka neće se uvrstiti u program konkurencije.
Zamisao je da se Festival održava svake druge godine. U konkurenciju automatski ulaze svi javno financirani filmovi koji se prijave. Festivalski tim vrši predselekciju za filmove bez podrške javnih sredstava.
Osnovne kategorije su autorski, studentski, dječji i namjenski animirani film. Za svaku će kategoriju stručni sud dodjeljivati novčanu nagradu. autorski film 7000 Kn studentski film 3000 Kn namjenski film 5000 Kn i dječji film 2000 kn.
U svrhu poticaja posebnih disciplina oko nastanka animiranog filma stručni sud dodijeljuje i posebna priznanja za 1) animaciju, 2) glazbu 3) dizajn i 4) scenarij”
”Kao što je bio običaj na Svjetskom danu animacije ASIFA Hrvatska dodjeljuje i nagradu za životno djelo. Na izvanrednom sastanku ASIFA-e Hrvatske 12. siječnja 2010. odlučeno je da nagradu osvoji Borivoj Dovniković Bordo. Nemoguće je ukratko nabrojati sve zasluge kojima je Bordo oplemenio hrvatski animirani film. Između ostalog, Bordo je jedini živući animator koji je radio na animiranom filmu Veliki Miting koji ove godine navršava točno 60 godina. Veliki Miting bio je prvi animirani projekt karikaturista oko časopisa Kerempuh i njegovo snimanje dovelo je do stvaranja legendarnog Duga filma, studija za animirani film i pokretanje proizvodnje animiranog filma u Hrvatskoj koja neprekinuto traje do dana današnjeg. Za ovu okruglu godišnjicu imat ćemo priliku prikazati Veliki Miting na otvaranju festivala, kad i dodjeljujemo nagradu za životno djelo.” dodala je Margit Antauer.
Vizija Festivala je da osim prikazivanja filmova stvori okruženje za druženje i suradnju unutar struke. Kroz okrugle stolove, prezentacije i radionice sudionici će razmjenjivati svoja iskustva ili se naprosto družiti u festivalskom klubu. Osim natjecateljskog programa, u pripremi je nekoliko retrospektiva.