Saznajte zašto je film Hrana šokirao svijet

Od 29. prosinca u sklopu programa CineFest dokumentarci Na rubu svijesti ( Cinestar Zagreb, Rijeka, Osijek) igrat će dokumentarac Hrana d.d. / Food INC., redatelja Roberta Kennera.

22.12.2011.
14:32
VOYO logo

Originalni naziv. Food. Inc. Hrvatski naziv: Hrana d.d. Trajanje: 94 min Režija: Robert Kenner Zemlja: SAD

Film Food/Hrana nam veoma jasno prikazuje od kuda i kako dolaze onolike količine hrane, po niskim cijenama i van sezone, na police naših 'superdućana'. I je li to uopće hrana?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svima nam je jasno da velike korporacije upravljaju i proizvodnjom (a ne uzgojem!) hrane jer njihovi logotipovi i reklame nasrću na nas svakodnevno. No nevjerojatno je koliko mi u biti pojma nemamo što se događa prije nego što se ti upakirani sastojci pojave pred nama, kao da se pojavljuju iza zavjese.

A kad se ta zavjesa razgrne, suočavamo se s beskrupuloznim zloupotrebama ljudi, životinja, kemije i tehnologije koje nas ostavljaju u nevjerici i šoku. Najme, industrijalizacija poljoprivrede i tehnološki procesi doveli su do tvorničke automatizirane 'proizvodnje' hrane gdje uzgoj i prirodni tijek nemaju više nikakve veze s hranom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više ne govorimo o ratarima i njivama već o tehnolozima i inženjerima čije su ideje usmjerene isključivo prema efikasnosti, količini i jeftinoći. Pa tako pilići rastu (bujaju) duplo brže te ne mogu niti hodati, a kamo li trčati po dvorištu te u biti sunce ni ne vide. Goveda žive, jedu i piju u vlastitom izmetu do koljena te ih prije klanja nemaju vremena niti oprati. Zbog hiperprodukcije GMO kultura kukuruza i soje došlo je do toga da se životinje prisiljavaju na neprirodna hranjenja pa se kemijski potpomažu procesi probave hrane (treba vidjeti krave sa fizičkom rupom u tijelo za dodavanje aditiva izravno u želudac).

Na to se nadovezuje inženjering hrane te se tako 90% procesuiranih proizvoda (prerađevine kao ketchup ili senf) sastoji od soje ili kukuruza, ili oboje. Na taj način, umjesto sigurnije i kvalitetnije prehrane, posljedice tog procesuiranja hrane upravo su obrnute. Svaki novi tehnološki napredak ustvari proširuje mogućnost zaraze te eksponencionalno povećava opasnost od bolesti.

Na to se nadovezuju stravični uvjeti rada uz minimalne nadnice i bez sindikalne zaštite radnika, tako da te poslove obavljaju samo najsiromašniji građani ili još češće ilegalni useljenici. Usto, naravno, ide i devastacija okoliša te iscrpljivanja prirodnih resursa bez razmišljanja o posljedicama.

Ukupni rezultat je dovodi do toga da je povrće skuplje od hamburgera, o zdravoj prehrani se ne može niti razmišljati tako da zdravstvo dobiva svoj dio utega u vidu bolesti vezanih uz šećer, sol i pretjeranu masnoću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No i dalje je najveća direktna opasnost od zloglasne E. coli, koja uslijed brzine (efikasnosti) procesa obrade hrane te velikih količina ima otvoren put do konzumenata. I kad uslijed svih tih problema mali dječak nakon dvanaest dana umre od trovanja hranom, što se dogodi? N I Š T A!

Naime, vlada SAD-a nema ovlasti da zatvori klaonicu ('tvornicu') koja je dokazano prouzročila trovanje dječaka, a i drugih ljudi. Još gore, majka, a niti bilo tko drugi ne smije niti kritizirati niti spominjati dotični proizvod (hranu) ili kompaniju, jer bi je mogli tužiti. Toliko o slobodi govora u kolijevci demokracije!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A poljoprivredne regulatorne agencije direktno su kontrolirane od onih istih korporacija koje bi trebale kontrolirati, skupa s vladinim službenicima i sucima koji bukvalno mijenjaju položaje od vlade i agencija do korporacija i natrag.

Uz to, migracijski ured ne stišće korporacije koje upošljavaju ilegalce već upadaju u naselja imigranata i teroriziraju pojedinačne obitelji. Kad se na to nadovežu profesionalni timovi istražitelja i odvjetnika (Monsanto drži 75 osoba u „terenskoj ekipi“ samo na jednom području) za iznuđivanje i zastrašivanje farmera te uz veliku financijsku moć tih kompanija to dovodi do korupcije na svim razinama te totalnu otuđenost centara upravljanja od ljudi kojima bi trebali služiti, čuvati ih i hraniti.

Dobitnici karte mogu iskoristiti od 30.12. – 06.01., a njihova imena bit će na popisu.

Dobitnici: Ivana Roca Petra Krtić Arijana Brozinić

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo