Plaćenici su mogli ispasti popriličnim promašajem ili ultimativnim ljetnim pretjerivanjem mahom za zabavu muške publike. Obzirom na komercijalni utržak i činjenicu hitrog lansiranja nastavka koncept je upalio.
Takvi bezumni akcijski filmovi još su sedamdesetih i osamdesetih prije dominacije novodobnih specijalnih efekata bili iznimno gledani, a uspjeh je ovisio o tome koliko se dobro poigravalo stotinu puta preoranim šablonima.
Stallone je opet pozvao Brucea Willisa da odigra naručitelja, Schwarzieju je znatno produžio minutažu u poredbi s prednikom, režiju ovaj puta prepustio pouzdanom 'no brain akcić' frendu Simonu Westu (Con Air, Generalova kći, Lara Crost: Tomb Raider, Mechanic).
Odazvali su se Chuck Norris i Jean Claude Van Damme kad su vidjeli pogrešku zbog koje nisu ušli već u prvi dio.
Jason Statham, Jet Li, Randy Couture, Terry Crews, Liam Hemsworth kao mlađa generacija plaćenika u odredu glavnog expendablea Barneya Rossa odlična su protuteža staroj gardi, dok je Mickey Rourke netragom nestao.
Priča je u cijelom kolopletu podataka doista najmanje bitna. Oni kreću u osvetu na neprijateljski teritorij kad im jedan od starih frendova bude pred očima ubijen. No, generalno stvar je da su u akciji 'zato jer'... i to bi bilo sasvim dovoljno objašnjenje.
Ali kada vidite plastificirane i botoksirane Slya, Brucea, Arnieja i Van Dammea kako sipaju klizne fore spuštajući si na račun svojih 'umri muški', 'terminatora', 'ramba' i ostalih, nađu opravdanje za ukazanje tenis superstara Novaka Đokovića, oderu galone eksploziva, tuku se starinski efektno, rješavaju osmoricu u dahu dok ovi premda uperenih pušaka ne uspiju stisnuti obarač, izmiču rafalnim paljbama bez jednog primljenog metka, kompletna besmislica opet ponavlja šarmantnu recepturu.
Je li apsolutno pretjeran? Jeste, to mu je i namjera. Je li promašen? Ni najmanje. Plaćenici 2 su ovisno o brzini reakcije box officea samo dvokorak do trećeg dijela. Kamo sreće već idućeg ljeta.