Nedugo nakon američkog zauzimanja Bagdada pratimo zapovjednika postrojbe zadužene za pronalaženje i uništavanje oružja za masovno uništenje.
Šef jednice Roy Miller (Matt Damon) vrlo brzo shvaća da su informacije koje je američkoj vladi otkrio povjerljivi izvor kodnog imena Magellan lažne, te u suradnji s CIA-om kreće u vlastitu istragu.
Uz pomoć lokalnog 'cinkaroša' Miller nailazi na trag desne ruke diktatora Sadama Huseina, generala Al Rawija, a prihvaćene istine polako postaju laži.
Vojnik Miller se svojim idealističkim porivom za istinu sukobljava sa svojom matičnom vojskom, vlastitom vladom, lokalnim stanovništvom, medijima... od kojih svaki sudionik ima vlastite motive i ciljeve, a skoro niti jedan od njih nije transparentno i pravedno vođenje rata.
Prvi i osnovni problem okupacije je nepostojanje legitimteta za američku invaziju koji je bio utemeljen na činjenici da Irak posjeduje oružja za masovno uništenje, dok sad već i mala djeca znaju da je to bila potuna fabrikacija.
Kao sporedno, no ništa manje važno, pitanje u filmu se postavlja i zapadnjačko nerazumijevanje delikatnih etničkih, vjerskih i političkih odnosa koji su u zemlji postojali u vrijeme invazije, a sadašnja situacija nam ukazuje da se ni u novoj američkoj administraciji nisu bolje pozabavili sa tim zapravo ključnim pitanjem.
Slobodna zona je kvalitetno režiran film čija vas priča neće iznenaditi, a možda vam čak neće ni ponuditi ništa novo, no vrhunske akcije neće nedostajati. Ovo je jedan od rijetkih filmova u kojem viši časnik američke vojske otvoreno kritizira invaziju, a sukob se ne glorificira osim u cinične svrhe PR službe američke vlade.
Razdoblje tzv. 'pravednih' ratova je davno završilo, teatar se vodi u konferencijskim dvoranama, a na bojištu on ne postoji. Zapravo pravo pitanje je zašto nitko ne odgovara za gafove SAD-a, čak i kada njihovu prozirnu priču sazna cijeli svijet?