''Čempresi su zasađeni 1911. godine u okviru dobrovoljnoga rada na mjesnoj crkvi, koja je građena u suradnji s talijanskim majstorima. Preživjeli su dva svjetska rata i mnoge druge nevolje, te su s vremenom postali svojevrstan zaštitni znak Blaca, jer su brojni turisti, dolazeći u naše mjesto s mora, za uspomenu fotografirali prekrasni prizor čempresa i crkve. Pojedina stabla dvostruko su nadvisila crkvu. Sada su porušena bez ikakve najave i konzultacije s mještanima. Šokirani smo'', rekao je mještanin Ivo Sršen za Slobodnu Dalmaciju.
Dio mještana, ogorčenih zbog naprasnog uklanjanja čempresa, prenosi Slobodna, želi ostati anoniman i izbjeći sukobe s mjesnim župnikom, jer se ''ionako više ništa ne može učiniti''.
Don Ante Bekavac, župnik župe svetoga Stjepana Prvomučenika Slivno-Ravno, koji skrbi i o Blacama, tvrdi da je rušenje čempresa bilo neminovno iz više razloga.
''Nismo ni mi oduševljeni što su se stabla morala ukloniti, ali nismo imali izbora. Korijenje je, naime, prodrlo u zidove crkve i oštećivalo ih, a krošnje su uništavale fasadu i prouzročile štetu na krovu crkve. Zbog toga smo Pastoralno vijeće i ja bili prisiljeni donijeti takvu odluku, a napravljen je i elaborat po kojemu će se urediti kompletan okoliš crkve, kako bi stoti rođendan dočekala u primjerenu izdanju", rekao je don Ante, naglasivši da će na mjestu gdje su do sada rasli čempresi niknuti nisko zeleno raslinje, koje će ponuditi lijep vizualni ugođaj, a neće prijetiti crkvi.
''Na ovaj način spriječit ćemo da se pod okriljem čempresa sunčaju goli turisti, koji su, uz to, vršili nuždu u šamatoriju (dvorištu) crkve'', zaključio je župnik Blaca, prenosi Slobodna Dalmacija.