"Stožer za obranu digniteta Domovinskog rata Koordinacije 14 udruga proizašlih iz Domovinskog rata Splitsko-dalmatinske županije, prerastao je u Stožer za sve četiri južnohrvatske županije, odnosno za cijelu Dalmaciju", izvijestio je danas popodne na konferenciji za novinstvo u sjedištu jučer osnovanoga Stožera - u dvorani Županijskog poglavarstva u Splitu - predsjednik Stožera Tonči Turić. Ujedno je pokazao novinarima mnogo faksova i brzojava potpore njihovoj akciji.
Naime, članovi Stožera jučer su odlučili kontinuirano zasjedati i ne napuštati dvoranu u Poglavarstvu Splitsko-dalmatinske županije dok ne dobiju popis svih uhićenih hrvatskih branitelja, a danas su također od predsjednika države Stjepana Mesića zatražili da raspusti Vladu te da predsjednik Hrvatskog državnog sabora Zlatko Tomčić sazove izvanrednu sjednicu Sabora zbog stanja u državi.
"Nismo ni očekivali od ove Vlade drugo, nego da nas nazove šačicom ekstremista. No, te nas prijetnje neće zaustaviti i ustrajat ćemo u našim zahtjevima", rekao je predsjednik Stožera Turić. Na konferenciji za novinstvo Stožera novinarima je podijeljeno i priopćenje za javnost u kojem se, uz ostalo, navodi da je "hrvatski premijer nedostojan obnašati tu časnu i odgovornu dužnost", te kako "Stožer za obranu digniteta Domovinskog rata zahtijeva od Predsjednika države da u skladu sa svojim ustavnim ovlastim raspusti Vladu, na čelu s premijerom Račanom, kao i da predsjednik Sabora Zlatko Tomčić, hitno sazove izvanrednu sjednicu Hrvatskog državnog sabora, glede nastale situacije u Hrvatskoj".
"Ako do sutra, 15. rujna, do 12 sati ne dobije očitovanje o ovim zahtjevima, Stožer će poduzeti sva zakonski dopuštena sredstva kako bi ostvarili cilj, tj. očuvao dignitet Domovinskog rata i opstojnost hrvatske nacionalne države", stoji u priopćenju. Također se navodi kako je svrha Stožera za obranu digniteta Domovinskog rata "želja da se hrvatskoj javnosti objasni pojam ratnog zločina.
Po međunarodnom ratnom pravu 'ratni zločin' je zločin kojeg organizira neko zapovjedništvo ili postrojba, počinjen nad stanovništvom ili zarobljenicima, a ono što hrvatska Vlada zove ratnim zločinom spada u domenu kaznenog prava, jer je riječ o mogućim individualnim krivičnim djelima, i kao takve ih treba tretirati", navodi se u priopćenju.
Nadalje se ističe da u "Hrvatskoj ne treba stvarati klimu koja pogoduje onima koji kažu da je Domovinski rat sramotan, a branitelji zločinci".
Na novinarsko pitanje koja će zakonski dopuštena sredstva poduzeti ako budu prisiljeni, predstavnici Stožera su odgovorili da će početi s prosvjedima i građanskim neposluhom. u Stožeru za obranu digniteta Domovinskog rata rekli su također kako su im faksove potpore poslali, uz ostale, Hrvatska udruga sindikata (HUS), saborski zastupnici Zvonimir Puljić, Ivica Tafra, Ivan Škarić, Zvonimir Šeparović, Ante Beljo, ispred bivših radnika Diokoma Marija Budimir Bekan, te sve udruge proizišle iz Domovinskog rat iz cijele Hrvatske.