Nakon više mjeseci nagađanja i neslužbenih najava Facebook je prije nekoliko dana otkrio svoje planove za vlastitu kriptovalutu. Iako se govorilo da bi se ona mogla zvati globalcoin, u Facebooku su se odlučili za ime libra, a s ovom će digitalnom valutom izravno biti povezan i digitalni novčanik imena calibra, koji će moći biti integriran u aplikacije kao što su Messenger i WhatsApp, te, naravno u samu društvenu mrežu.
Facebook svoju kriptovalutu predstavlja kao stablecoin vezan uz američki dolar koji će olakšati digitalna plaćanja svima u svijetu – primarno onima koji koriste neku od njihovih aplikacija, a ne posluju s bankama i nemaju kreditnu ili debitnu karticu. Kriptovaluta libra moći će se kupovati za novac bilo gdje u svijetu, a plaćanja njome će se obavljati brzo i sigurno putem mobilnih telefona. Na razvoju libre raditi će kompanije poput MasterCarda, PayPala, Stripea, Vise, eBaya, Lyfta, Vodafonea...
Dvije su razlike između libre i ostalih dosad poznatih kriptovaluta koje je karakterizirala vrlo visoka volatilnost kad je riječ o vrijednosti.
Naime, većina kriptovaluta sličnih bitcoinu nije imala nikakvu pozadinsku vrijednost nego se oslanjala, kao što će i libra, na sigurnu, skalabilnu i pouzdanu blockchain tehnologiju. Libra bi, za razliku, trebala biti podržana bankovnim depozitima i kratkoročnim vladinim obveznicama koje bi joj trebale osigurati intrinzičnu vrijednost. Osim toga, svijet kriptovaluta nije do golemog rasta volumena trgovine pojedinim kriptovalutama previše mario za regulaciju, a Facebook je u startu počeo paziti na ozbiljna regulatorna pitanja te je osnovao Calibru, podružnicu kroz koju će osigurati poštivanje stroge regulacije vezane uz razdvajanje općih tzv. social podataka i financijskih podataka korisnika u budućim operacijama mreže koje će se temeljiti na libra uslugama, piše Novac.
Čeka ih mnogo posla
Čini se kako libra, kao i ostale kriptovalute, pretendira da postane konkurencija valutama iza kojih stoje suverene države, očito je da će Facebook imati mnogo posla s više regulatornih tijela - od centralnih banaka do institucija odgovornih za sprječavanje pranja novca.
Točnije, treba tek vidjeti hoće li Facebookova libra postati valuta koju mnogi kupuju prije svega iz špekulativnih razloga, tj. jer računaju s enormnim skokom vrijednosti, kao što se dogodilo s bitcoinom ili će doista postati nova globalna valuta.