Znanstvenici ponudili odgovor na pitanje zbog čega imamo ovako ledeno proljeće

26.3.2013.
9:58
VOYO logo

Led, koji se svake godine topi sve brže, još je prošle jeseni bio na povijesno niskoj razini, a satelitske snimke koje je u ponedjeljak objavio američki Nacionalni centar za snijeg i led iz Colorada pokazuju da je količina leda blizu minimalnih vrijednosti za ovo doba godine.

"Led se ubrzano topi. Ima ga 80 posto manje nego prije 30 godina. To je značajan gubitak. To je simptom globalnog zatopljenja i to potiče zagrijavanje Arktika", kazala je Jennifer Francis, profesorica s Instituta Rutgers.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po Francis i nekim njenim kolegama, gubitak Arktičkog leda povećava temperaturu oceana i atmosfere, što potom mijenja smjer 'jet stream' strujanja vjetra na velikim visinama, prenosi Guardian.

"Otapanje djeluje na zračne struje i dovodi do ekstremnih vremenskih pojava koje vidimo u srednjim zemljopisnim širinama. Tako se hladan zrak s Arktika spušta mnogo niže prema jugu. Uzorak će se sporo mijenjati jer južni val zračnih struja postaje veći. Sad je blizu rekordne pozicije, pa koje god vrijeme sad imate, ono će potrajati neko vrijeme", kazala je Francis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sve je ovo Francis upozoravala i lani, kad je najavila da bi otapanje leda moglo uzrokovati hladniju zimu u Velikoj Britaniji i na sjeveru Europe. Njenu je teoriju podržao Vladimir Petoukhov, profesor na institutu Potsdam u Njemačkoj, čije istraživanje također pokazuje da gubitak leda dovodi do promjene u zračnim strujama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo