Zašto su Jupiterovi mjeseci različiti?

Ganimed i Kalisto su slični veličinom i napravljeni su od sličnih mješavina leda i kamenja.

9.2.2010.
15:57
VOYO logo

Prema istraživanju na Southwest Research Institute, razlike u broju i brzini udaraca kometa u Jupiterove velike mjesece Ganimed i Kalisto prije otprilike 3.8 milijardi godina mogu objasniti njihove drastično različite površine i stanja u unutrašnjosti. Istraživanje je objavljeno 24. siječnja 2010. u časopisu Nature Geoscience, a prenosi ga znanost.com.

Ganimed i Kalisto su slični veličinom i napravljeni su od sličnih mješavina leda i kamenja. Međutim, podaci koje su prikupili Galileo i Voyager pokazuju da se razlikuju na površini i u unutrašnjosti. Konačno objašnjenje razlika između Ganimeda i Kalisto izmicalo je znanstvenicima još od kad je Voyager stigao do Jupitera prije 30 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Amy C. Barr i dr. Robin M. Canup s SwRI Planetary Science Directorate su stvorili model topljenja površine, nastalo uslijed udaraca kometa, i formiranja jezgre kako bi pokazali da su se evolucijski putovi Ganimeda i Kalisto razišli prije otprilike 3.8 milijardi godina tijekom Kasnog teškog bombardiranja, faze u mjesečnoj povijesti u kojoj su dominirali veliki sudari s kometima.

“Sudari tijekom ovog razdoblja su otopili Ganimed tako temeljito i duboko da se vrućina nije mogla brzo ukloniti. Sve su stijene na Ganimedu potonule do njegovog centra na isti način kao što komadići čokolade tonu na dno kutije otopljenog sladoleda. Kalisto je primila manje udaraca kometa koji su se kretali manjom brzinom i tako izbjegla potpuno topljenje.” tvrdi Barr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom modelu Jupiterova jaka gravitacija fokusira udarce kometa na Ganimed i Kalisto. Svaki udarac na Ganimedovu i Kalistinu površinu sačinjenu od leda i stijenja stvara bazen tekuće vode dopuštajući kamenju u bazenu da potone do centra mjeseca. Ganimed je bliže Jupiteru i zbog toga je dva puta više pogađan ledenim kometima no Kalisto, a i brzina kometa je bila veća. Model pokazuje da je formiranje jezgre započeto tijekom Kasnog teškog bombardiranja postalo energetski samodostatno kod Ganimeda ali ne i kod Kalisto.

Istraživanje baca novo svjetlo na “Ganimed-Kalisto dihotomiju”, klasični problem komparativne planetologije, znanosti koja istražuje zašto neki objekti solarnog sistema sa sličnim karakteristikama imaju radikalno različit izgled. Istraživanje posebice povezuje evoluciju Jupiterovih mjeseca s orbitalnom migracijom vanjskih planeta i povijesti bombardiranja Zemljinog mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Poput Zemlje i Venere, i Ganimed i Kalisto su blizanci. Razumijevanje njihovog nastanka i različitog razvitka je od velikog interesa za planetarne znanstvenike." objašnjava Barr. "Naše istraživanje pokazuje da su Ganimed i Kalisto zabilježili otiske rane evolucije solarnog sistema što je vrlo uzbudljivo i nimalo očekivano", piše znanost.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo