"Glazba se u ljudsko pamćenje usijeće kao malo koje drugo iskustvo. Glazba evocira emocije, a one mogu vratiti pamćenje", rekao je neurlog Oliver Sacks.
Glazba pomaže. Evo kome i kako:
1. Preuranjeno rođenoj djeci
Djeca koja su se požurila na ovaj svijet, provode dane i tjedne u inkubatorima, kako bi dosegnuli pravu težinu, visinu i stupanj razvoja svih malenih organa. Kako bi im pomogli da u tome budu što uspješniji, na neonatalnim odjelima pojedinih bolnica osoblje im pušta glazbu, dok oni bezbrižno spavaju u grijanim inkubatorima.
Koriste se zvukovima koji oponašaju otkucaje srca majke i kako bi uspavali preuranjeno rođenu dječicu. Istraživanja su pokazala kako skladbe W.A. Mozarta djeluju umirujuće na novorođenčad, koja stoga troši manje energije i polako prikuplja prve kilograme.
2. Usahnulim biljkama
Ako pomaže djeci da brže rastu, može li i biljkama? Autorica knjige koja se bavi baš tim pitanjem, Dorothy Retallack , kaže kako može. Ona je provela jednostavan eksperiment. Jednoj grupi biljaka puštala je ugodnu, klasičnu glazbu, a drugoj rock'n'roll.
Prva je skupina biljaka izrasla u skladne, veličinom identične, zelene biljke i čak se blago nagnula izvoru zvuka. Druga, ona koja je slušala rock, izrasla je u iznimno visoke biljke, ali žutih i nejednakih listova. Cijela se skupina nastojala odmaknuti od izvora buke.
3. Oštećenom mozgu
Osobe koje su, zbog različitih uzroka, pretrpjele štete na mozgu, liječnici, kao dio terapije, preporučaju slušanje glazbe. To se čini kako bi se stimulirali centri za govor kao i ona područja koja upravljaju kretnjama. Upravo se te dvije sposobnosti najčešće gube, kada je u pitanju, primjerice, moždani udar.
Glazba i ritam pomažu ljudima koji ne mogu govoriti. Primjerice, djeci koja su autistična, a imaju govorne smetnje, otpjevati riječ je znatno lakše nego ju izgovoriti.
"Tek smo počeli shvaćati kakve se učinke na nas ima glazba. Nema joj granica", kaže direktor Centra za glazbu i medicinu, u Clivelandu, Michael De Georgia.
4. Problematičnim pubertetlijama
U trgovačkim centrima i javnom prijevozu to već znaju. Tinejdžeri ne vole klasičnu glazbu. Zato im ju preko razglasa i puštaju. Tko još želi da im okolo tumaraju tinejdžeri bez kontrole? Stoga, želite li ušutkati susjedove klince, samo im pustite Bacha.
5. Osobama oštećenog sluha
Glazba ne može popraviti oštećenja sluha, ali ga može spriječiti. Od 163 osobe, 74 sudionika istraživanja bili su glazbenici s dugogodišnjim iskustvom. Glazbenici su bolje procesuirali zvukove od ne glazbenika. Pokazalo se da 70-godišnji glazbenik bolje razumije riječi sugovornika u bučnom okruženju, od 50-godišnjeg ne glazbenika.
6. Slomljenom srcu
Glazba pomaže slomljenom srcu, ali ne u ljubavnom brodolomu, već u naletu srčanog udara. Glazba pomaže osobama koje se oporavljaju od srčanog udara jer snizuje krvni tlak, umiruje otkucaje srca i smanjuje tjeskobu. Dokazano je da glazba koja pobuđuje osjećaj radosti ubrzava cirkulaciju krvi i proširuje žile što pridonosi zdravlju krvožilnog sustava.
7. Lošim sportašima
Istraživanje koje datira iz 2005. godine, a provedeno je u Velikoj Britaniji, pokazalo je kako slušanje glazbe može i do 20 posto poboljšati rezultate koje postižu sportaši.
8. Zlovoljnoj djeci
Znanstvenik Tobias Greitemeyer proveo je zanimljiv ekspriment. Jednoj je grupi tinejdžera puštao pjesme s pozitivnim, društveno prihvatljivi porukama, a drugoj pjesme neutralnog sadržaja. Tijekom eksperimenta, ispitivačima bi, kao slučajno, sa stola ispale olovke. Pretopstavljate rezultat. Djeca koja su slušala Michaela Jacksona i stvar "Heal the world", podignuli su olovke s poda.
9. Nepismenima
Uzeli su dva razreda u istoj školi. Jednoj su djeci puštali glazbu dok su učili, drugima nisu. Nakon godine dana klinci koji su slušali glazbu na nastavi imali su znatno bolje rezultate od svojih kolega koji su učili u tišini (i šaputanjima dok učitelj ne gleda).
10. Prodavačima piva
Stavite li na stol bačvu s pivom i u tišini prodajete čašu po čašu, onda je to samo pivo. Stavite li bačvu i pustite njemačku glazbu, onda je to mini Oktober fest.
11. Proizvođaćima vina
Isto vino ponuđeno je ljudima različite dobi, spola, ukusa. Prvo bi im pustili veselu pjesmicu. Njih 40 posto vino je ocijenilo slatkim. Kada im je to isto vino ponuđeno popračeno taktovima Carmine burane, Carla Orfa, vino su ocijenili snažnijeg okusa. Mora da je barrique..