Samo proces tetevaže ide otprilike ovako:
Da bi tetovaža bila trajna, tinta mora doći u dermu, tkivo ispod vanjskog sloja kože, ili epiderme čije stanice stalno umiru i otpadaju.
To se postiže tisućama uboda u kožu. Da bi ubodi bili ravnomjerni, koriste se male mašinice s iglom na vrhu.
Tattoo majstor umoči iglu u tintu, uključi motor koji pokreće iglu i prisloni iglu uz kožu. Oštri vrhovi igle buše kožu brzo i ravnomjerno i ostavljaju tragove tinte u dermi.
Igla za tetovažu u stvari ima više vrhova, od tri pa do 25. Svaki tip igle koristi se za drugačije efekte. Igle s manje vrhova koriste se za crtanje vanjskih linija, a one s više za sjenčanje ili bojanje.
Dva najčešća stroja su rotirajući i s elektičnom ovojnicom. Motor rotirajućeg stroja pokreće rotirajuću kružnu cjevčicu koja pomiče iglu gore-dolje.
Mašina s električnom ovojnicom koristi struju koja prolazi kroz ovojnicu i pretvara ju u elektromagnet koji privlači metalnu iglu, a opruga je povlači natrag.
Suvremeni stroj omogućuje igli probijanje kože od 50 do 3.000 puta u minuti.
Tinta završava u dermi koja se između ostaloga sastoji od kolagenskih vlakana, živaca, žlijezda i krvnih žila.
Otvaranje sitnih rana
S obzirom da je tetoviranje u osnovi nanošenje tisuća sitnih rana po koži, imunološki sustav organizma kreće u akciju, i šalje posebne leukocitne stanice po imenu makrofazi na mjesto tetovaže da opkole strane čestice tinte. To je pokušaj organizma da se očisti a ujedno i razlog zašto tetovaže s vremenom izblijede.
Nakon što makrofazi konzumiraju čestice tinte, vraćjua se limnim sustavom i odnose strane čestice u jetru, gdje čekaju na izbacivanje iz organizma. Ali ne odu svi makrofazi u limfne čvorove. Umjesto toga, te stanice ostaju u dermi a čestice tinte koje su 'pojeli' ostaju vidljive.
Ako ste se odlučili tetovirati, pažljivo razmislite želite li to stvarno te što točno i gdje to želite. Brisanje tetovaža nije lako kao što ste možda čuli.