Trk u prirodu po bakterije protiv depresije!

1.6.2010.
16:58
VOYO logo

Mycobacterium vaccae je nepatogena bakterija tla koju ljudi unose u organizam probavnim putem ili udisanjem prilikom boravka u prirodi, prenosi portal biologija.com.hr.

Ranija istraživanja na M. Vaccae pokazala su da ova bakterija, nakon što je se onesposobi toplinom i unese u organizam miša, stimulira rast nekih neurona u mozgu koji povećavaju udio serotonina (neuroprijenosnika koji ima ulogu kod učenja ) i smanjuje tjeskobu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dorothy Matthews i Susan Jenks davale su miševima žive bakterije s hranom te procijenjivale njihovu sposobnost snalaženja u labirintu uspoređujući ih s kontrolnom skupinom miševa kojoj nije davana bakterija.

Rezultati su pokazali da se eksperimentalna skupina kretala dvostruko brže u labirintu od kontrolne i s manje uočljivim nemirom u ponašanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U drugom pokusu eksperimentalnim je miševima bakterija uklonjena iz prehrane. Utvrđeno je da su se ovaj put miševi sporije kretali labirintom, no i dalje brže od kontrolne skupine.

Tri tjedna nakon prvih pokusa, i bez konzumiranja bakterija tijekom tog razdoblja, miševi su ponovno testirani na snalaženje u labirintu.

Iako je eksperimentalna skupina miševa i dalje trčala brže od kontrolne, rezultati studije više nisu bili statistički važni, što ukazuje na činjenicu da bi za najbolje rezultate bakterije trebale biti trajno prisutne u okolišu.

Ovim istraživanjem znanstvenice su pokazale da bakterija M. vaccae može imati ulogu kod tjeskobnog ponašanja i učenja u sisavaca, te bi bilo zanimljivo i u školama stvoriti radna okruženja u prirodi, gdje je M. vaccae prisutna, i promatrati moguća poboljšanja u ponašanju i učenju kod djece, piše biologija.com.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo