SVEMU LIJEPOM DOĐE KRAJ: / Svemirska letjelica Cassini će sagorijeti u Saturnovoj atmosferi

Image

Proteklog su tjedna antene Europske svemirske agencije s dva kontinenta za 'slušanje' dubokog svemira tražile signal međunarodne letjelice Cassini, koja je na završnoj turneji oko Saturna.

21.1.2017.
8:40
VOYO logo

ESA-ine osjetljive antene za praćenje u Novoj Nurciji, na zapadu Australije, i Malargüeu u Argentini, pozvane su u pomoć kako bi pratile ključna promatranja tijekom Cassinijevom posljednjih mjeseci u orbiti, a sve je prozvano 'veliko finale'.

Image
PRVI POGLED NA VANZEMALJSKI SVIJET: /

NASA je napokon podijelila nevjerojatne snimke slijetanja na Saturnov mjesec

Image
PRVI POGLED NA VANZEMALJSKI SVIJET: /

NASA je napokon podijelila nevjerojatne snimke slijetanja na Saturnov mjesec

Misija Cassini-Huygens je jedan od najuspješnijih istraživačkih projekata koje su ljudi ikada ostvarili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lansiran u listopadu 1997. godine, orbiter Cassini ispustio je europsku sondu Huygens na površinu tajanstvenog Saturnovog mjeseca Titana 2005. godine, samo nekoliko mjeseci nakon što je postao prva svemirska letjelica koja je ušla u orbitu oko divovskog plinovitog planeta.

Osim povijesne isporuke "na kućni prag" Huygensa prije 12 godina, Cassini je 14. siječnja poslao obilje informacija iz Saturnovog sustava, uključujući fotografije i ostale podatke ogromnog planeta, njegovih nebrojenih mjeseca i njegovog prekrasnog sustava prstenova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada mu već ponestaje goriva pa će Cassini dobiti naredbu da se 15. rujna spusti u gornju atmosferu Saturna, gdje će izgorjeti poput meteora.

Kao dio svog konačnog i vrlo ambicioznog plana promatranja, letjelica je prošlog mjeseca započela niz od 20 orbita, prozujavši visoko iznad sjevernog pola planeta pa zaronila uz uski F-prsten na rubu glavnih prstenova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatim će, početkom travnja, Cassini proletjeti iznad prstenova kako bi započeo svoj konačni niz od 22 odvažna zarona, koji će ga dovesti u položaj između planeta i unutrašnjeg ruba prstenovaa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi napeto slušaju

Od prosinca 2016. do srpnja 2017., ESA-ine zemaljske stanice radit će s NASA-inom Mrežom za duboki svemir kako bi snimali radio signale koje Cassini odašilje iz udaljenosti veće od 1,6 milijardi kilometara, koji će pomoći znanstvenicima u proučavanju Saturnove atmosfera i njegovih zagonetnih prstena, približavajući nas razumijevanju njihovog podrijetla.

Oni će snimiti signala s Cassinija koji su prešli ili se odbili od Saturnove atmosfere ili prstenova. Varijacije u jačini i učestalosti sadrže vrijedne informacije o sastavu, stanju i strukturi svega kroz što su prošli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, sitna kolebanja u Cassinijevoj orbiti zbog različitih razina gravitacije također se može očitati iz tih signala, a sve to skupa maže pomoći u našem razumijevanju unutrašnjosti planeta.

Obilje znanstvenih podataka

Prve tri snimke preleta koje su bilježile ESA-ine staniceu provedena s u prosincu, a nakon njih su 3. i 10. siječnja uslijedila još dva. Sljedeće je na rasporedu još dvadeset "razgovora" s dubokim svemirom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U prvih nekoliko mjeseci 2017. godine uglavnom ćemo snimati signale koji će prolaziti kroz sustav prstena ili atmosferu", kaže Daniel Firre, voditelj u kontrolnoj misiji ESA-inog centra u Darmstadtu, u Njemačkoj.

Image
NASA SE ZBUNJENO ČEŠKA: /

Bizarni šesterokut na Saturnovom sjevernom polu mijenja boju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nakon travnja, Cassini orbita će se sniziti, a mi ćemo se prebaciti na snimanje signala koji će se koristiti za gravitacijske analize", objašnajva.

Snimke – a neke serije sadrže i do 25 GB podataka – prebacivat će se znanstvenom timu za analizu Cassinijevih radio-podataka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"ESA-ine stanice pomažu u prihvatu iznimno važnih Cassinijevih podataka, što dotano naglašava kako međuagencijskom suradnjom planetarne misije mogu biti još vrednije", napominje Aseel Anabtawi iz NASA-inog Laboratorija za mlaznu propulziju.

Neki kontakti između Cassinija i Zemlje trajat će više od 10 sati, a zahtijevaju tehnički složeno prebacivanje signala iz ESA-inih na NASA-ine stanice i obrnuto. Osim toga, stručnjaci u Darmstadtu moraju obavljati vrlo precizne izračune frekvencije kako bi signali uopće mogli biti primljeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Potpora Cassiniju za Grand Finale misije zahtijeva ne samo timski rad pri ESA-i, nego i siroku suradnju između agencija", kaže Thomas Beck, koji je odgovoran za ESA-ine zemljaske stanice.

"To je dio našeg nastavka međusobne podrške koja donosi stvarne znanstvene i inženjerske vrijednost", napominje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo