Snažni potresi pokreću druge velike potrese

Znanstvenici su točno utvrdili da veliki potresi mogu pokrenuti druge velike potrese prenoseći naprezanje duž pojedinog rasjeda, kao što su pokazali uzastopni potresi u Turskoj i Indoneziji.

21.6.2010.
16:38
VOYO logo

No, neki snažni potresi mogu pokrenuti druge velike potrese na rasjedima udaljenim desecima kilometara sa samo malo gurkanja. Pokazalo je novi znanstveni rad na tu temu.

Christopher Scholz, seizmolog s Lamont – Doherty opservatorija Zemlje Sveučilišta Columbia objašnjava na koji način: rasjedi su već sinkronizirani, kaže on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Scholz u najnovijem izdanju Bulletin of the Seizmological Society of America raspravlja o tome što se dogodi kad pukne kora i nastane rasjed. On ponekad može lagano potaknuti susjedni rasjed koji je već bio blizu pucanja. U radu nalazi dokaze sinkroniziranih ili 'fazno vezanih' rasjeda u pustinji Mojave u južnoj Kaliforniji, planinama središnje Nevade i na jugu Islanda.

Ilustrirajući uzorke potresa unatrag 15 tisuća godina, piše znanost.com, rad identificira nizove povezanih potresa i objašnjava fiziku razdvajanja rasjeda do čak 50 kilometara te kako pucanje rasjeda svakih nekoliko godina može uzrokovati njihovo usklađivanje da se javljaju gotovo simultano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Iznenada samo čujemo tres, tres, tres i čitava hrpa rasjeda pukla je u isto vrijeme", kaže Scholz. arti-201003010342006 "Sad kad znamo da se neki rasjedi mogu javljati udruženo, mijenja se naš osnovni koncept seizmičkih opasnosti. Kad se dogodi veliki potres, to više ne može značiti da će direktni rizik u budućnosti biti manji, nego veći", tvrdi on.

Ideja o neovisnim događajima koji se sinkroniziraju datira još iz razdoblja otkrivanja sata s njihalom izmišljenog dok su znanstvenici i pomorci tražili uređaj kojim će mjeriti geografsku dužinu na moru. 1665. godine Christian Huygens, nizozemski matematičar koji je izmislio sat s njihalom (koji je bio, kako se pokazalo, slijepa ulica u rješavanju problema geografske dužine) prvi je opisao kako njihala dvaju satova koji vise na istom zidu postaju sinkronizirana. Ovaj fenomen, poznat kao povlačenje ili zajednička oscilacija, uzrokuje kretanje dvaju njihala koja komuniciraju putem šipke koja podupire satove. arti-201003150543006 Povlačenje se također događa kad se rasjedi nalaze relativno blizu jedan drugom, razdvojeni između 10 i 50 kilometara i kreću se usporedivim brzinama, kaže Scholz. Kako rasjedi pucaju uzastopno tijekom vremena, njihovi ciklusi mogu s vremenom postati sinkronizirani i taj se proces opisuje matematičkim 'Kuramoto modelom'.

Rad daje primjere iz stvarnog života s mjesta na kojima su geolozi i seizmolozi prikupili duge zapise potresa iz prošlosti. U pustinji Mojave, rasjed Camp Rock sekundarni je rasjed rasjeda San Andreas koji se pojavio 1992. godine, uzrokujući potres magnitude 7,3 u gradu Landersu u kojem je poginulo jedno dijete. Sedam godina kasnije javlja se rasjed Pisgah udaljen 24 kilometara od ovog rasjeda, koji je uzrokovao potres magnitude 7,1 u Hector Mineu unutar vojne baze marinaca Twentynine Palms.

Kad rasjed pukne i uzrokuje jaki potres, pokret oslobađa stresove koji su se možda sakupljali tijekom tisućljeća. No, pokret također prenosi malu količinu tog stresa, obično djelić postotka, na obližnje rasjede. Kako bi taj sićušni dodatni stres potaknuo veliki potres kod obližnjeg rasjeda, rasjed mora biti vrlo blizu svoje točke prijeloma, kaže Scholz. Da bi dva rasjeda bili usklađeno blizu svojih točaka prijeloma, moraju biti sinkronizirani u svojim seizmičkim ciklusima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Paleoseizmologija, znanost koja proučava fizičke znakove potresa u prošlosti, pokazuje da rasjedi u pustinji Mojave pucaju otprilike svakih pet tisuća godina, stoga je relativno kratak vremenski odmak od sedam godina između potresa u Landersu i Hector Mineu sugerirao Scholzu da vrijeme kad su se dogodili nije bilo nasumično. Kad je pogledao paleoseizmološke zapise, vidio je da su oba rasjeda zajedno pukla u prošlosti, prije otprilike 5500 godina i 10.000 godina. Primijetio je sličan trend kod obližnjih rasjeda Lenwood i Helendale koji su zajedno pukli prije 1000 godina i prije 9000 godina. Također, dva para rasjeda kretali su se doslovno jednakom brzinom, po milimetar, odnosno 8 milimetara. Uočio je sličan trend u Nevadi te na Islandu.

Prethodni članci:

arti-201003020438006 arti-201003100071006 arti-201003050601006 arti-201003090415006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo