Sjećate li se ledene apokalipse iz "Dana poslije sutra"? E pa, mogla bi se dogoditi...

Image
Foto: Twentieth Century Fox

Jeste li gledali blockbuster "Dan poslije sutra", apokaliptičnu najavu ekološko klimatske katastrofe uzrokovane kolapsom cirkulacijskog oceanskog sustava? Znanstvenici su 2004.

24.10.2015.
14:43
Twentieth Century Fox
VOYO logo

Sustav kretanja morske vode, odnosno termohalinska pokretna traka, kako je nazivaju oceanografi, povezuje sve svjetske oceane, a pokreću je razlika u temperaturi i slanoće mora. Kao takva ima izuzetan utjecaj na klimu (poznato je da Golfska struja značajno utječe na klimu u Velikoj Britaniji i ostatku Europe). Film se bavi mogućnošću da taj sustav naglo kolabira, što ima katastrofalne posljedice.

Prema istraživanju koje je ovoga mjeseca objavljeno u časopisu Nature Scientific Reports, katastrofalne klimatske promjene koje su prikazane u filmu, možda su vjerojatnije nego što se mislilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Atlantska cirkulacija vode, nazvana Atlantic meridional overturning circulation ili AMOC grije Europu noseći toplu vodu s Kariba prema sjeveru, a hladniju vodu u dubini prenosi prema jugu. Nestane li AMOC, posebno u svjetlu širih utjecaja globalnog zatopljenja, istraživanje predviđa da če se dijelovi Zemlje zapravo ohladiti na period od oko 15 do 20 godina. Slično kao u filmu.

Pad temperatura za osam do 11 stupnjeva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Takav scenarij kao rezultat globalnog zagrijavanja nije nezamisliv", rekao je Washington Postu autor studije Sybren Drijfhout, profesor oceanografije i klimatske fizike na Sveučilištu Southampton u Velikoj Britaniji. Ujedno je opisao kako bi u takvoj situaciji prosječne temperature u Europi pale, dok bi se razina mora na istočnoj obali SAD-a podigla za oko metar. "To bi utjecalo na stotine milijuna ljudi", rekao je.

Maksimalni pad prosječnih temperatura u dijelovima Europe mogao bi iznositi negdje između 8 i 11 stupnjeva Celzija! Drijfhout je takve promjene usporedio s malim ledenim dobom u Europi, koje je trajalo između 14. i 19. stoljeća.

Drijfhout procjenjuje da je vjerojatnost "naglog kolapsa" cirkulacijskog sustava, AMOC-a, poput onoga kakav je prikazan na početku filma "Dan poslije sutra", tek oko pet posto, no "to je i dalje vrlo ozbiljna prijetnja, s obzirom na moguće posljedice", rekao je. Ostatak filma, međutim, je pretjeran, kaže Drijfhout, te u nekim dijelovima čak krši zakone fizike. Kolaps AMOC-a definitivno ne bi donio tuču veličine grejpfruta u Tokiju niti višestruke pijavice koje bi uništile Los Angeles.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cirkulacija u oceanima je već oslabila

Nažalost, prema drugoj studiji koja je objavljena u ožujku, AMOC je već drastično oslabio u posljednjih tisuću godina, jer je pritok hladne vode s Grenlanda koji se topi usporio cirkulaciju oceana, navodi Huffington Post. I što sad? Dr. Aixue Hu, znanstvenik iz američkog Nacionalnog centra za istraživanja atmosfere, kaže da ove nalaze treba staviti u perspektivu. "Scenarij koji Drijfhout predviša nije izgledan u bliskoj budućnosti", rekao je, ali i upozorio da je on svakako moguć u daljoj budućnosti. Ako želimo umanjiti rizik od takvog razvoja događaja, moramo za početak smanjiti emisije stakleničkih plinova, kaže.

Image
POPLAVE PRIJETE: /

Otapanje antarktičkog leda rezultat globalnog zatopljenja

Image
POPLAVE PRIJETE: /

Otapanje antarktičkog leda rezultat globalnog zatopljenja

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo