Reaktor je upalila njemačka kancelarka Angela Merkel, i sama doktorica fizike. Plazma nastala ovom nuklearnom fuzijom trajala je samo nekoliko milisekundi, ali i to je veliki uspjeh. Njemački znanstvenici namjeravaju do 2020. omogućiti reaktoru da radi neprekidno punih 30 minuta.
Ipak, reaktori koji će proizvoditi električnu energiju u komercijalne svrhe neće postojati barem još nekoliko desetljeća, jer je potrebno dosta rada na usavršavanju ove nove tehnologije. Naime, uvjeti u kojima dolazi do fuzije izrazito su dramatični te je potrebno usavršavanje tehnologije zaštite i kontrole cijeloga procesa.
Ali jednom kad se tehnologija napokon dovoljno poboljša, znanstvenici očekuju da će fuzija predstavljati najučinkovitiji i najjeftiniji oblik električne energije, te konačno zamijeniti fosilna goriva koja ne samo da su prisutna u sva manjim količinama, već i zagađuju okoliš.
"Ovo je jako čist izvor energije, najčišći kojemu se uopće možete nadati. Ne radimo ovo za sebe, već za našu djecu i unuke", izjavio je John Jelonnek, fizičar s Tehnološkog instituta u Karlsruheu, Njemačka.
The Guardian/Danas.hr