Do značajnog otkrića došao je João Duarte i njegov tim iz Melbournea, Proučavajući područje oko Iberskog otoka, koristili su snimke sonara i 3D modeliranje.
Iako je to područje seizmološki vrlo aktivno, znanstvenici dugo nisu mogli objasniti zašto jer Iberski poluotok leži na Euroazijskoj tektonskoj ploči koja sa zapadne strane graniči sa Sjevernoameričkom, a s južne s Afričkom. Središte tih ploča nalazi se na sredini Atlantika što nikako nije moglo objasniti jake potrese u Portugalu poput onoga koji je daleke 1755. pogodio Lisabon i usmrtio 100.000 ljudi.
Tim Joãoa Duartea ustanovio je pak da, pod pritiskom Afričke, Euroazijska ploča puca i postepeno se urušava.
Sudar za 220 milijuna godina
''Mi sada imamo dokaze koji pokazuju novu zonu subdukcije. To je svojevrsni Sveti Gral koji su svi tražili, no sada pomoću nove tehnologije može gledati duboko u more i do najsitnijih detalja mapirati strukture'', pojasnio je Duarte.
A cijeli taj proces pomicanja i sjedinjenja kontinenata te zatvaranja oceana mogao bi se dogoditi za 220 milijuna godina. Dok se to ne dogodi, znanstvenici će pomoću novih tehnologija proučavati formiranje, kretanje i pucanje tektonskih ploča koje se događa svakih 300 do 500 milijuna godina.