Ali onda su iznenađeno shvatili kako u stvari orbitira oko zvijezde udaljene trilijun kilometara, što je udaljenost gotovo 7.000 puta veća od udaljenosti između Zemlje i Sunca.
Prvo se smatralo kako planet 2MASS J2126-8140 nema svoju zvijezdu, ali je zatim otkriveno kako se vrti oko crvenog patuljka nazvanog TYC 9486-927-1. Udaljenost između planeta i njegovog sunca toliko je velika da je planetu za puni krug oko zvijezde, tj. da prođe godina dana na njemu, potrebno gotovo milijun zemaljskih godina.
Ovaj je solarni sustav gotovo tri puta veći od prijašnjeg poznatog najvećeg sustava.
"Bili smo jako iznenađeni što smo pronašli objekt tako male mase toliko daleko od njegove zvijezde", izjavio je Simon Murphy s Australskog nacionalnog sveučilišta.
Plinoviti div 15 puta veći od Jupitera
Astronomi koji su otkrili ovaj solarni sustav dio su međunarodne grupe znanstvenika koji proučavaju mlade zvjezde i smeđe patuljke u blizini našeg vlastitog solarnog sustava. 2MASS J2126-8140, plinoviti div brem 15 puta veći od Jupitera, samo je jedan od tisuća mladih planeta koji se proučavaju.
Brzo je otkriveno kako su i usamljeni planet i njegova zvijezda jednako udaljeni od Zemlje - oko 100 milijuna svjetlosnih godina. Zatim je izmjereno kretanje i jednog i drugog objekta i uskoro je potvrđena veza.
"Pretpostavljamo kako su se formirali prije 10 do 45 milijuna godina te da se nikada nisu našli u nekom gušćem okružju. Njihova je gravitacijska veza toliko slaba da bi neka druga zvijezda u blizini lako poremetila orbitu".