Jedan od najboljih primjera koji zasigurno kod mnogih izaziva čuđenje i nevjericu jest činjenica da je moderna medicina sposobna transplantirati ljudsku glavu. Presađivanje organa poput jetre, srca, bubrga... je svakodnevna pojava, no transplantacija glave je nešto sasvim posebno.
Do sada takav postupak nije bio moguć zbog nepostojanja tehnologije kojom bi se ponovno povezala leđna moždina. Tijekom 1970-tih godina liječnici su uspjeli presaditi glavu majmunu, no nije bilo načina za spajanje leđne moždine te se od tog postupka odustalo.
No i to se nedavno pomijenilo nakon objave liječnika iz Torina, koji su poručili da su otkrili tehnologiju i postupak za spajanje dva različita svojstva leđne moždine. Cijeli postupak izvodi se u dubokoj hipotermiji na 15 stupnjeva Celzijevijih kako bi se zaštitio mozak, a projekt se zove HEAVEN/GEMINI.
Podvrgavanje operaciji zbog predebelih nožnih prstiju
Kada već spominjemo trasplantacije treba izdvojiti i one koje su u vrijeme vrlo rasprostranjene plastične kirurgije poprilično čudne. Jedan od takvih postupaka jest presađivanje trepavica.
Pojedini ljudi nemaju trepavice ili su oboljeli od bolesti zbog kojih su im trepavice ispale, a kako je funkcija dlačica na kapcima zaštititi oko od prašine i drugih štetnih vanjskih uvjeta takve osobe podvrgavaju se presađivanju trepavica. No, najčešći razlozi presađivanja su kozmetičke prirode - neke osobe jednostavno nisu zadovoljne svojim trepavicama.
Postupak se obavlja na način da kirurg odstrani dlake sa stražnje strane glave i zašije ih na očne kapke. To, dakako, znači da će te nove trepavice neprestano rasti te ih je potrebno redovito skraćivati.
Još jedan poprilično bizaran postupak je stanjivanje nožnih prstiju. Naime, kako bi im stopala lijepše izgledala u otvorenim cipelama i ljetnoj obući, pojedine osobe spremne su izdvojiti više od 10.000 kuna za postupak stanjivanja prstiju na nogama.
Postoje i slučajevi u kojima je ovaj postupak zaista neophodan iz medicinskih razloga, no oni su vrlo rijetki.
Transplantacija fekalija
Da, koliko odvratno zvuči uvod u ovaj dio teksta toliko je mučan i sam postupak koji zaista postoji, a izvodi se kako bi se pomoglo osobama u velikim, ponekad i po život opasnim, problemima.
Zbog bakterije Clostridium difficile koja napada probavni sustav liječnici pacijentima propisuju jake antibiotike koji ubijaju te bakterije, ali također uništavaju i 'zdrave' bakterije koje pokreću naš probavni sustav te nas na taj način izlažu dodatnoj opasnosti od novih opasnih infekcija. Jedno od rješenja jest transplantacija fekalija.
Presađivanjem fekalija obnavljaju se zalihe crijevnih bakterija koje inače drže C. difficile podalje. Unatoč neprivlačnoj prirodi takvog presađivanja, postupak je korišten u liječenju stotina pacijenata od kojih je više od 90% ozdravilo.