Javnost je tako dobila neograničen pristup kompletnoj bazi podataka koja se stvarala 16 godina a sastoji se od gotovo 3 milijuna individualnih fotografija.
Ova je baza podataka opisana kao 'multimodalna verzija Google Eartha', koja omogućuje svakome da pogleda promjene u okolišu u nevjerojatnim detaljima.
Skenirane je fotografije za japansko Ministarstvo gospodarstva, trgovine i industrije (METI) napravio Napredni svemirsko radiometar termalnih emisija i odsjaja (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer - ASTER), koji je fotografirao Zemlju i pratio promjene na površini našega planeta.
U ISTOM KADRU: Japanski satelit snimio rijetku fotografiju Mjeseca i Zemlje
Sve besplatno
Sadržaj fotografija varira od masivnih ožiljaka po Oklahomi od EF-5 tornada i razarajućih posljedica poplava u Pakistanu, do vulkanskih erupcija u Islandu i požara u Kaliforniji.
Da sada korisnici su imali besplatan pristup ASTER-ovim digitalnim topografskim mapama Zemlje, ali morali su platiti METI-ju nominalni iznos kako bi mogli korisiti ostale podatke.
Očekuju dramatičan porast broja korisnika
Tijekom najave promjene politike, METI i NASA naveli su ASTER-ovu dugovječnost i kontinuiranu jaku sposobnost promatranja okoliša. Lansiran 1999., ASTER je daleko nadmašio svoj projektirani životni vijek od pet godina i nastaviti će djelovati i u daljnoj budućnosti kao jedan od pet instrumenata za promatranje Zemlje na Terri.
"Očekujem dramatičan porast broj korisnika naših podataka, te samim time i nove i uzbudljive rezultate" izjavio je Michel Abrams, vođa NASA-inog znanstvenog tima za program ASTER.
ASTER se koristi za stvaranje detaljnih mapa površinske temperature, reflekcije svjetlosti i visine tla. Instrument snima slike u vidljivim i termalnim infracrvenim valovima, na ukupno 14 valnih dužina elektromagnetnog spektra, a rezolucije su između 15 i 90 metara. ASTER je pokrio 99% zemljine kopnene mase od 83. stupnja sjeverne zemljopisne širine do 83. stupnja južne. Jedna ASTER-ova scena pokriva područje na zemlji površine 60 puta 60 kilometara.
Trodimenionalni efekt
ASTER koristi svoj bliski infracrvene teleskope usmjerene ravno dolje i otraga kako bi stvorio slike u stereo paru. Radi se o tome da spaja dvije lagano pomaknute snimke kako bi stvorile trodimenzionalni učinak dubine.
Široko spektralno pokrivanje i visoka rezolucija ASTER-ovih fotografija pruža znanstvenicima u brojnim disciplinama kritične informacije za površinsko mapiranje i promatranje dinamičnih situacija i promjena. Primjeri uključuju promatranje napredovanja i povlačenja leda, potencijalno aktivnih vulkana, određivanje morfologije i fizičkih karakteristika oblaka, promatranje termalnog zagađenja, ili degradacije koraljnog grebena.
Podaci koje je prikupio ASTER sada su dostupni na slijedećim adresama:
https://lpdaac.usgs.gov/dataset_discovery/aster
ili