To pokazuje kako su neke od tih ranih 'mrtvih' galaktika u obliku diska koje više ne formiraju zvijezde evoluirale kako bi postale današnje galaktike u obliku elipse, piše Nature World News.
"Ovo će nas natjerati da ponovo razmislimo o načinu na koji neke galaktike rano pregore i promjene svoj oblik u elipsu", izjavio je voditelj studije Sune Toft iz Instituta Niels Bohr u Danskoj.
Prijašnja su istraživanja pretpostavljala kako su mrtve galaktike iste strukture kao i elipsoidne u koje su evoluirale, ali prijašnji svemirski teleskopi nisu bili dovoljno jaki da to i potvde. Sada su znanstvenici iskoristili Hubble, kao i fenomen znan kao 'gravitacijske leće', u kojem klaster bližih galaktika stvori učinak zuma, ili 'prirodnu leću', što omogućuje astronomima gledanje u samo središte galaktika, gdje se rađaju zvijezde.
NEŠTO KRADE VELIKE KOLIČINE PLINA: Astronomi krenuli u lov na tajanstvenog ubojicu galaktika
Znanstvenici još nisu sigurni zašto je ova mrtva galaktika prestala stvarati zvijezde. Mogući razlozi uključuju supermasivnu crnu rupu, koja bi spriječila daljnje formiranje zvijezda zagrijavanjem plina koji bi zatim napuštao galaktiku, ili slučaj da hladni plin koji ulazi u galaktiku bude komprimiran i zagrijan, zbog čega se ne bi uspio pretvoriti u oblake iz kojih nastaju zvijezde.
Kako onda ove mlade galaktike u obliku diska postanu eliptične? Toft teoretizira da se to dogodi jer više galaktika sraste zajedno.
"Ako te galaktike rastu tako da srastaju s manjima, a tih manjih bude puno i dođi iz različitih kuteva, to bi s vremenom djelovalo i na orbite zvijezda unutar galaktike", rekao je.