SJAJNA IDEJA: Ovaj uređaj pretvara plastični otpad u sigurne, jestive gljive
Zabrinuti zbog mogućih posljedica korištenja toliko puno plastike AMAM, nova japanska tvrtka za dizajn, razvija više ekoloških način pakiranja robe. Nazvan Agar Plasticity, proizvod nastaje iz agara, želatinoidnog materijala koji se može naći u crvenim morskim algama.
Trojac koji stoji iza AMAM-a, Kosuke Araki, Noriaki Maetani, i Akira Muraoka, povezali su se 2015. kako bi stvorili stvari koje prelaze njihove osobne interese. Arki kaže kako je Agar Plasticity prvi zajednički projekt grupe.
"Privukao nas je materijal agara - delikatnost njegove teksture i ljepota izgleda - u lokalnoj samoposluzi", kaže Araki. "Relativno brzo nakon toga, pomislili smo kako bi takva delikatna i laka struktura bila prikladna kao materijal za čuvanje drugih predmeta. Zatim smo malo eksperimentirali i otkrili kako se agar može modelirati, pa smo odlučili dizajnirati nešto konkretnije iz njega."
Araki kaže kako agar ima dugu povijest kao prehrambeni sastojak u Japanu, gdje se obično prodaje suh. Ljudi najčešće tope agar u vrućoj vodi kako bi napravili tradicionalne japanske slatkiše i deserte.
Proces stvaranja materijala za pakiranje od agara relativno je jednostavan. Prvo se agar u prahu rastopi u vodi i zatim se ulije u kalup, kaže Araki. Nakon što agar postane žalatinast, kalup se zamrzne na otprilike dva dana.
Proces zamrzavanja formira agar u strukturu koja može dobro čuvati druge predmete od udaraca i vanjskih oštećenja. Nakon dva dana, otopina sa zaleđenim agarom se otopi i potpuno osuši na zraku.
"Trenutačno dizajniramo kutijasto pakiranje", kaže Araki. "Naš je glavni san zamijeniti plastične proizvode za jednokratnu upotrebu, potut vrečica za trgovinu, i raznih pakiranja. s proizvodima napravljenim od agara.
"Vjerujemo da je to moguće, ali nažalost to prelazi naše sposobnosti. Previše je tehnički i kemijski zahtjevno da bi mi to mogli postići sami. Zbog toga se nadamoda će se znanstvenici zainteresirati za naš projekt i kontaktirati nas za moguću suradnju."
U vezi agarovog životnog vijeka, Araki kaže kako ga se može ukloniti na ekološki način, jer agar dobro apsorbira i zadržava vodu. U stvari, može se koristiti za poboljšanje čuvanja vode u tlu tako da ga se pomiješa sa zemljom u vrtu. A ako bi kojim slučajem 'plastika' od agara završila u moru, to ne bi štetilo okolišu jer se i tako radi o morskome materijalu.
Ako bi neka tvrtka željela povečati proizvodnju plastike od agara, sam bi proces ovisio o veličini predmeta koji bi se trebao zapakirati. Kada bi AMAM imao dovoljno velika postrojenja za zaleđivanje, mogli bi proizvoditi velike površine tog materijala. A snabdjevanje ne bi bilo problem.
"Agar se vadi iz dvije specifične vrste crvenih algi prokuhavanjem", objašnjava Araki. "Jedna od njih, ona koja se koristi za proizvodnju agara u prahu, može se akvakultivirati. Druga izgleda da ne može. Ona koja može trenutno se uzgaja širom svijeta u Čileu, Egiptu i Aziji", kao i na brojnim drugim mjestima. To znači kako sirovine ne bi bile problem.
Iako Araki naglašava kako je Agar Plasticity još uvijek u fazi prototipa, definitivno je ohrabrujuće vidjeti tako relativno jednostavnu alternativu plastičnom pakiranju. Potrebno je ovakvo neortodoksno razmišljanje kako bi se borili protiv današnje kulture stvaranja sve većih količina smeća.
U najgorem slučaju, pažnja koju je dobio Agar Plasticity trebala bi ohrabriti druge poduzetne dizajnere da razviju slična ekološka rješenja za pakiranje.