'FUZIJSKO SRCE': /

Poseban poklon fizičara s Ruđera za Valentinovo

Image
Foto: IRB

Znanstvenici Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice poklanjaju Vam fuzijsko srce za Valentinovo.

12.2.2016.
16:04
IRB
VOYO logo

Fuzijsko srce kojeg su 'uhvatili' znanstvenici dr. sc. Stjepko Fazinić, Ivan Sudić i dr. sc. Tonči Tadić s Instituta Ruđer Bošković (IRB) te prof. dr. Per Petersson (KTH Kraljevski institut za tehnologiju u Stokholmu) jest čestica prašine s volframske pločice s donjeg dijela fuzijskog reaktora JET (Joint European Torus).

Image
JOŠ BLIŽE ČISTOJ ENERGIJI: /

Uskoro se pokreće revolucionarni stroj za fuziju

Image
JOŠ BLIŽE ČISTOJ ENERGIJI: /

Uskoro se pokreće revolucionarni stroj za fuziju

Čestica je veličine 100 do 120 mikrometara i izrađena je uglavnom od volframa, nikla, kroma, molibdena i željeza, te berilija, aluminija, bakra i natrija u tragovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: irb

Ovo fuzijsko srce rezultat je analize prašine s JET-a korištenjem tehnologije ionskih mikrosnopova, a primjenom PIXE i NRA metoda u Laboratoriju za ionske snopove Instituta Ruđer Bošković.

JET predstavlja trenutno najveći tokamak na svijetu za istraživanje potencijala fuzije kao sigurnog, čistog i gotovo neograničenog izvora energije. Ovaj tokamak smješten je u Centru za fuzijsku energiju u Culhamu, Oxfordshire i po svojoj fizici i dizajnu zapravo 'mali ITER'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

JET koristi preko 40 europskih laboratorija. Svim europskim istraživačkim aktivnostima u području fuzije u ime Euratoma, upravlja Europski konzorcij za razvoj energije fuzije – EUROfusion. Kao rezultat toga više od 350 znanstvenika i inženjera iz cijele Europe doprinose JET programu.

EUROfusion konzorcij okuplja 27 europskih zemalja kojima će na raspolaganju biti 850 milijuna eura (6.5 milijardi kuna) za razdoblje od 2014. do 2018. godine, od čega skoro polovica iznosa dolazi iz OBZOR 2020 programa.

Zahvaljujući Institutu Ruđer Bošković (IRB) te znanstvenicima okupljenima u sklopu Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice (CRU) i Hrvatska je jedna od zemalja članica ove trenutno najveće europske istraživačke organizacije i projektu izgradnje termonuklearnog eksperimentalnog reaktora ITER koji će omogućiti testiranje cijelog niza tehnologija potrebnih za rad fuzijske elektrane.

Image
Foto: IRB

Ovaj najveći fuzijski reaktor, vrijedan 13 milijardi eura (100 milijardi kuna), gradi se u Cadaracheu u Francuskoj na lokaciji veličine čak 60 nogometnih igrališta. Jedan od najvećih svjetskih znanstvenih eksperimenata osmišljen je kako bi znanstvenici po prvi put u povijesti dobili tzv. samogoruću fuzijsku plazmu, doslovno komad Sunca na Zemlji, koji će isijavati 10 puta veću snagu fuzije od uložene snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski znanstvenici okupljeni oko CRU-a s Instituta Ruđer Bošković, Instituta za fiziku i splitskog Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) sudjeluju u pet radnih paketa ovog fuzijskog OBZOR 2020 projekta.

CRU je osnovana 2013. godine sa sjedištem na IRB-a, a njezin koordinator je dr. Tonči Tadić. CRU-a ima tri ključna cilja. U prvom redu povezati domaće znanstvenike iskusne u razvoju tehnologija i istraživanjima koji su potrebni za ITER, te njihovo povezivanje sa europskim kolegama u Konzorciju EuroFusion.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugo, kroz niz planiranih aktivnosti, informirati i povezati domaće tvrtke radi formiranja interesnih skupina i zajedničkog nastupa prema europskim natječajima za izgradnju i opremanje ITER-a. Treće, povećati domaća ulaganja u istraživanja u području fuzije, kao i interes studenata i doktoranda za ovu tematiku.

Institut Ruđer Bošković/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo