BBC je zato sastavio malu listu mogućih nasljednika space shuttlea. Radi se o četiri kompanije i pet ponuđenih svemirskih letjelica koje bi mogle preuzeti odgovorni zadatak prebacivanja astronauta, opreme i zaliha na Međunarodnu svemirsku postaju, ali i služiti i za druge zadatke.
CST-100 Boeing
Ova letjelica mogla bi prevoziti astronaute na Međunarodnu svemirsku postaju, ali se predviđa kako bi mogla poslužiti i da se one putnike koji si to mogu financijski priuštiti preveze u svemir na "turističko" razgledavanje.
Nešto je šira od kapsule Apolla. Baza je široka oko 4.5 metra. Može se koristiti u 10 misija za redom, a lansiranje bi se obavljalo pomoću raketa Atlas V, Delta IV ili Falcon 9.
CST-100 Dragon SpaceX
Ova je letjelica već povezana s NASA-om. Naime, kompanija koja ga proizvodi 2010. godine je postala prva privatna tvrtka na svijetu koja je poslala svemirsku letjelicu u orbitu.
Idealan broj posade Dragona je sedam astronauta. Ove godine obavit će 12 misija prijevoza tereta na Međunarodnu svemirsku postaju. Lansirat će ga pomoću rakete Falcon 9, a slijetat će na vodu iako znanstvenici intenzivno rade na osmišljavanju sigurnijeg prizemljenja.
Dream Chaser Sierra Nevada Corp
Ovo je jedina letjelica koja nalikuje shuttleu, ali je čak 10 metara kraća što je čini praktičnijom i modernijom.
Poput shuttlea, Dream Chaser je primarno osmišljen za prenošenje astronauta i tereta na Međunarodnu svemirsku postaju. Slijetat će na standardnoj pisti.
Multi Purpose Crew Vehicle (MPCV) Nasa/Lockheed Martin
MPCV je za razliku od ostalih navedenih letjelica dizajnirana tako da može izdržati dugotrajne misije u svemiru, a može ići do Mjeseca ili Marsa. To mu je ujedno i najveća prednost pred svim drugim kandidatima. Ova letjelica može prevoziti četiri astronauta na misiju u trajanju od 21 dana.
MPCV Space vehicle Blue Origin
Ovo je javnosti vjerojatno najmanje poznat potencijalni nasljednik space shuttlea. Blue Origin je osmislio Jeff Bezos 2000. godine. Rad na ovoj letjelici već je dovršen, a testiranja su počela još 2006. godine.
Vezani članak:
arti-201107210227006