Astronomi su napokon uspjeli vidjeti formiranje i ekspanziju mlaza materijala koji bude izbačen kada gravitacija supermasivne crne rupe zgrabi zvijezdu i 'podere' ju, piše Independent.
Potvrda teorije
Ovaj dramatičan događaj promatran je pomoću visokospecijaliziranih teleskopa, koji su usmjereni na par sudarajućih galaktika, nazvanih Arp 299, i udaljenih gotovo 150 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje. U središtu jedne od tih galaktika zvijezda dvostruko veća od sunca došla je previše blizu crnoj rupi koja je 20 milijuna puta veća od Sunca, te je doslovno raskomadana, a njeni su se komadići rasprsnuli širom svemira.
Teoretičari već dugo misle kako materijal izbačen iz zvijezda stvara rotirajući disk oko crne rupe, koji emitira intenzivne rendgenske zrake i vidljivo svjetlo, te izbacuje mlazove materijala u svemir gotovo brzinom svjetlosti, no ovo je prvi put da su to stvarno i vidjeli.
"Nikada do sada nismo mogli direktno promatrati formiranje i evoluciju mlaza iz jednog ovakvog događaja", rekao je Miguel Perez-Torres iz Astrofizičkog instituta Andaluzije u Granadi.
Mirne crne rupe
Većina galaktika ima supermasivne crne rupe koje mogu usisati materiju u sebe i istovremeno stvoriti ogromni disk oko sebe. No većinu vremena te su crne rupe mirne, i ništa ne proždiru. To znači da su ovi burni događaji kojima su znanstvenici napokon posvjedočili mogu pružiti uvid bez presedana u ono što se stvarno događa oko crne rupe.
Zbog prašine koja apsorbira svo vidljivo svjetlo, znanstvenici možda vide tek vrh sante leda. Zbog toga će promatrati ovaj događaj infracrvenim i radio teleskopima.
Astronomi su prvotno uperili teleskope prema umirućoj zvijezdi u nadi da će vidjeti eksploziju supernove. Prvo su i pomislili da se radi o eksploziji supernove, no kako se sve više širilo, shvatili su da se u stvari radi o mlazu izbačenom iz raspadajuće zvjezde.