Nedozrele zelene ume šljive prvo se usoljene stavljaju u bačve gdje dobro pritisnute fermentiraju i za otprilike 20 dana vade se i rasprostiru na suncu kako bi se osušile. Ovaj proces ponavlja se nekoliko puta, a na samom kraju dodaju se listovi biljke shiso (perilla) kako bi upotpunili miomiris i pojačali nježno crvenu boju. Karajnji rezultat su umeboshi šljive koje se mogu čuvati i do nekoliko godina, a što su starije njihov okus je sočniji.
Zbog svojih medicinskih svojstava naborane ružičaste umeboshi šljive cijenjene su od davnina.
Zahvaljujući velikoj količini vitamina C, jedna dnevno garancija je održanja dobrog imuniteta, stimulacija apetita i dobre probave. Također se koristi kao energetski pojačivač kod velike tjelesne i psihičke iscrpljenosti. U prošlosti se upotrebljavala i kao germicid kod pohranjivanja riže.
U Japanu još uvijek njeguju običaj na prvi novogodišnji dan dodati umeboshi u prvi jutarnji čaj, jer prema vjerovanju to će održati dobro zdravlje kroz cijelu godinu.
Njihovo ljekovito djelovanje najviše se očituje u pomaganju apsorpciji hranjivih sastojaka u organizmu te liječenju želučanih problema, žgaravice i mamurluka. Ove šljive također pomažu organizmu u borbi protiv prehlade i gripe. Neka istraživanja pokazuju da umeboshi djeluje preventivno u slučajevima karcinoma crijeva. Svoja ljekovita svojstva može zahvaliti različitim kiselinama koje sadrži a koje pomažu probavu bjelančevina, apsorpciju minerala te pomažu jetri da očisti tijelo od otrova. Umeboshi šljiva sadrži željezo i magneziji koji pomažu neutralizaciji kiseline u želucu te olakšavaju simptome mučnine, žgaravice i problema s probavom. Lužnati učinci umeboshi šljive pomažu u neutraliziranju Ph razine u krvi. Umeboshi se može naći u nekoliko oblika: kao cijele šljive, kao pilule, kao pasta i koncentrat, a moguće ih je nabaviti u trgovinama zdrave hrane.