Završena plenarna sjednica Zagrebačkog summita

Sastanak šefova država i Vlada Europske unije te 5 zemalja obuhvaćenih Procesom stabilizacije i pridruživanja završen je u petak u Zagrebu, nešto prije 14 sati,

24.11.2000.
19:01
VOYO logo

- Unija predlaže svakoj od tih zemalja individualizirani pristup - kaže se u završnoj deklaraciji. Deklaracijom se i šefovi država i vlada tih pet zemalja - Hrvatske, BiH, SR Jugoslavije, Makedonije i Albanije, obvezuju da će između svojih zemalja sklopiti sporazume o regionalnoj suradnji.

- Od sada, šefovi država i vlada pet zemalja na koje se proces odnosi, obvezuju se da će između svojih država sklopiti sporazume o regionalnoj suradnji - kaže se u dokumentu. Ti sporazumi predviđaju, prema dokumentu, "politički dijalog, regionalno područje slobodne trgovine, kao i blisku suradnju na području pravosuđa i unutarnjih poslova, posebice radi jačanja sudstva i njegove neovisnosti, borbe protiv organiziranog kriminala, korupcije, pranja novca, ilegalnog useljavanja, trgovine ljudima i svakog drugog krijumčarenja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unija također "ponovno potvrđuje europsku perspektivu zemalja obuhvaćenih Procesom stabilizacije i pridruživanja i njihov status potencijalnih kandidata za članstvo", dodaje se u dokumentu. U aneksu završnog dokumenta Summita, kojem su supredsjedali hrvatski predsjednik Stipe Mesić i francuski predsjednik Jacques Chirac, pojedinačno se daje kratka ocjena situacije u svakoj od zemalja Procesa stabilizacije i pridruživanja, između ostalih i Hrvatske.

- Unija pozdravlja sveobuhvatne napore i uspjeh reformi koje su vlasti ove države poduzele od početka godine - kaže se u dijelu Aneksa koji se odnosi na Hrvatsku. - Te reforme danas omogućuju otvaranje pregovora o Sporazumu o stablizaciji i pridruživanju: želimo da ti pregovori brzo napreduju - dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je odmah po završetku plenarne sjednice svečano potpisala otvaranje pregovora, a oni bi, prema ranijim izjavama hrvatskih dužnosnika, mogli biti završeni u roku od oko 6 mjeseci. Makedonija će sa svoje strane danas u Zagrebu parafirati sporazum, a u Aneksu se poziva da nastavi napore u provođenju reformi.

Na reforme se poziva i Albanija za koju je Unija izradila studiju o izvedivosti. BiH se poziva da nastavi sa svojim naporima kako bi do kraja prvog polugodišta sljedeće godine ispunila sve uvjete utvrđene u "road-mapi" prošlog proljeća, a kako bi Komisija mogla započeti s izradom studije izvedivosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče SR Jugoslavije, u aneksu dokumenta se kaže da je za tu zemlju otvorena perspektiva za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, te da je odlučeno da se ustroji Konzultativna radna skupina EU/SRJ koja će raditi u smjeru studije o izvedivosti.

U završnom dokumentu spominje se i pitanje sukcesije bivše SFRJ: - Europska unija je sa zadovoljstvom primila na znanje prve napretke ostvarene s ciljem rješavanja pitanja sukcesije SFRJ i potiče zainteresirane strane da nastave u tom smjeru.-

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaje se da će EU vrlo uskoro pokrenuti jedinstveni program pomoći Zajednice u korist zemalja obuhvaćenih Procesom stabilizacije i pridruživanja pod nazivom CARDS, koji će raspolagati iznosom od 4,65 milijardi eura od 2000. do 2006. godine. Unija će na te zemlje proširiti i posebne asimetrične trgovinske povlastice.

U deklaraciji je naglašeno da se Summit odvija u Zagrebu u trenutku kada "demokracija počinje prevladavati širom regije". - Godina 2000. započela je demokratskim promjenama u Hrvatskoj nakon predsjedničkih i parlamentarnih izbora. Nastavila se pobjedom demokratskih snaga u SRJ na izborima 24. rujna - kaže se u usvojenoj deklaraciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te promjene daju novi poticaj politici dobrosusjedstva, poštivanju prva manjina, poštivanju međunarodnih obveza, uključujući i obveze glede Međunarodnog suda za ratne zločine (ICTY), trajnom rješenju pitanja izbjeglica i prognanika te poštivanju međunarodnih granica država. - Demokracija, pomirba i regionalna suradnja s jedne strane, te približavanje svake od ovih zemalja Europskoj uniji s druge strane, čine jedinstvenu cjelinu - kaže se u dokumentu.

Hrvatsko izaslanstvo na Summitu je vodio predsjednik Stjepan Mesić, koji će po završetku ugostiti sudionike na službenom ručku, a u izaslanstvu su bili i premijer Ivica Račan, ministar vanjskih poslova Tonino Picula, ministar za europske integracije Ivan Jakovčić, zamjenica ministra vanjskih poslova Vesna Cvjetković-Kurelec, te pomoćnik ministra Vladimir Drobnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DOKUMENT ZAGREBAČKE DEKLARACIJE

Zagrebački summit: Najveći skup državnika ikad održan u Hrvatskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagrebački summit - J. Solana: EU zadovoljna reformama u Hrvatskoj

Ako voliš
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo