Bundestag je centar njemačke političke moći i radno mjesto čak 631 parlamentarnog zastupnika.
Među njima je od 2005. i Josip Juratović, socijaldemokrat rođen u Koprivnici najbolji je mogući vodič kroz njemački parlament i njegove znamenitosti, od kojih jedna upada u oko pri samom ulasku u zgradu: plenarna sala je ispod razine zemlje.
''Simbolika toga je da se mora znati da je narod gore, a mi, koji smo na neki način odabrani da služimo narodu, mi smo uvijek ispod naroda'', komentira Juratović.
A to nije jedina stvar koja služi svakodnevnom podsjećanju na povijest i simboliku: zidove Bundestaga krase grafiti na - ćirilici. Ostavili su ih ruski vojnici kad su 1945. umarširali u Berlin.
A na temeljima znanstveno dokazane i zdravo prihvaćene povijesti, kaže Juratović, grade se zidovi demokracije.
No ipak ni u Bundestagu nije sve onako kakvim se na prvi pogled čini. Ovo nije zid, ovo su - prazne kutije.
Po jedna predstavlja svakog demokratski izabranog zastupnika od 1919 do 2000. godine. Na kutijama onih koje su ubili nacisti je crna traka, ali tu je i Hitlerova kutija - ne bježi se od činjenice da je i njega izabrao narod. Ipak, i ova instalacija ima jasnu poruku koju je objasnio Juratović.
''Ovdje je jedna kutija, ona je crna, i ona predstavlja period od 1933 do 1949, u tom razdoblju nije bilo demokracije nego je prvo vladala fašistička diktatura, a potom drugi.''
No ako je u tom trenutku Njemačka dosegnula dno, danas je vjerojatno na vrhuncu. Svoja je vrata država otvorila mnogima, pa tako i vrata svojih institucija poput Bundestaga, koje privlače milijune turista.
Kupola u sklopu Bundestaga možda je i najveća njegova atrakcija. Otkako je svečano otvorena, dosad ju je posjetilo više od 30 milijuna ljudi. Nijemci među njima dolaze ovdje s jednom idejom – da prate što se događa u srcu njemačke politike, da nadziru kako se stvara njihova budućnost.
Njemački parlamentarci to shvaćaju ozbiljno, pored svih svojih obaveza, Josip Juratović triput mjesečno drži predavanja školarcima i pokazuje im kako funkcionira njemačka demokracija.
''Mi želimo jedan otvoreni parlament, gdje ljudi mogu vidjeti o čemu se razgovara, o čemu se debatira, kako se mi ponašamo, u nadi da dobiju vjeru da se, na koncu konca, njihov porez koji plaćaju, dobro investira u budućnost naše zemlje'', objasnio je Juratović.
No da bi mogli razmišljati o budućnosti, valja poznavati prošlost pa tako Nijemci svake ljetne večeri mogu saznati sve o podizanju, a potom i o padu Berlinskog zida - kroz projekcije na zidovima Bundestaga.