WTO /

naredio EU da ukine carine na high-tech proizvode

18.8.2010.
14:28
VOYO logo

Prema pisanju Wall Street Journala, a kako prenosi Večernji list, mogla bi to biti najskuplja pobjeda Sjedinjenih Država i WTO-a.

Spor je izbio još 1996. godine, kada je potpisan ugovor o informacijskim tehnologijama (ITA).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpisalo ga je 70 zemalja koje su postavile nultu carinu na širok spektar elektroničkih proizvoda iz kategorije ''visoke tehnologije''.

Prema ugovoru, riječ je o 5 milijardi dolara carina godišnje koje više ne treba plaćati. Globalna trgovina proizvodima koje pokriva ugovor u 2008. iznosila je 4 milijarde dolara, za razliku od 1996., kada je bila vrijedna 1,2 milijarde dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, EU tvrdi da spomenuti proizvodi nisu visoka tehnologija, već ih smatraju staromodnom robom široke potrošnje koja podliježe carini od 6 do 14 posto. Vodili su ih kao obične printere, kompjutorske zaslone te konvertere kabelske televizije. Ukupan uvoz tih roba u 2007. godini, prema procjenama ITIC-a, bio je 11 milijardi dolara.

SAD, Japan i Tajvan, gdje ima najviše tvrtki koje proizvode visoku tehnologiju, godinama su lobirali za ukidanje carina, a 2008. godine podnijeli su tužbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.

Za sada EU najavljuje da neće mijenjati svoju odluku, a argument im je da bi ukidanjem carina zaustavili proces inovacija u IT sektoru. U svakom slučaju, imaju pravo uložiti žalbu u sljedeća tri mjeseca.

Ako EU ne bude poštovao odluku WTO-a i ne ukine carine, SAD, Japan i Tajvan imat će pravo uvesti carinske tarife na uvoz robe "made in Europe" – uključujući i automobile, farmaceutske proizvode i sir – u vrijednosti carina koje je WTO sada proglasio ilegalnima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo