Spektar sigurnosnih ugroza danas je mnogo veći nego prije 20-ak godina i vrata NATO-a moraju ostati otvorena, osobito za jugoistočnu Europu jer savez pridonosi većoj stabilnosti i sigurnosti u svijetu, rekla je predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u četvrtak u Zagrebu.
"Čvrsto smo uvjereni da vrata NATO-a moraju ostati otvorena. To je osobito važno za prostor jugoistočne Europe", rekla je predsjednica na međunarodnoj konferenciji u povodu 15. godišnjice osnutka Atlantskog vijeća Hrvatske, 6. godišnjice ulaska Hrvatske u NATO i 65. godišnjice osnutka Saveza.
"Zbog razvoja novih tehnologija i globalizacije, spektar sigurnosnih ugroza postaje mnogo veći nego što je to bilo prije 20-ak godina, a same institucije sustava mnogo ranjivije", rekla je i zato 'suradnja unutar NATO-a, ali i s državama partnerima koje imaju posebne odnose s NATO-om kroz razne partnerske okvire doprinosi većoj stabilnosti i sigurnosti u svijetu, čemu će i Hrvatska pridonositi'.
"Konferencija NATO – dostignuća i nove zadaće okupila je mlade 'atlantiste' iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije kako bi razmotrili gdje je NATO danas i koliko su pojedini dijelovi te regije blizu članstva", rekao je predsjednik Atlantskog vijeća Hrvatske (AVH) Radovan Vukadinović.
"Današnji trenutak složen je zbog sukoba u Ukrajini, nestabilnosti u Sjevernoj Africi i transnacionalnih prijetnji što sve ukazuje na važnost kolektivne obrane, koja je i razlog osnutka Saveza", kazala je Grabar-Kitarović.
Kao bivša pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju u govoru je isticala zajedničke vrijednosti - mir i sigurnost, slobode pojedinca i poštivanje međunarodnog prava prema povelji UN-a.
"Te su vrijednosti važne sastojnice NATO-a koliko i vojni i politički aspekt", rekla je.
Naglasila je da NATO ima snažnu integracijsku ulogu jer je širenjem na druge države širio demokraciju i poštivanje tih zajedničkih vrijednosti, a Hrvatska je u tom procesu sazrela kao društvo.
Educiranje i informiranje javnosti kako bi se podigla svjesnost o važnosti euroatlantskih integracija glavni je cilj AVH-a koji je, podsjetio je Vukadinović, pomogao osnutku Atlantskog saveza Crne Gore i Atlantskog vijeća BiH.
"Hrvatska iskustva dragocjena su državama regije koje teže postati punopravne članice Saveza", rekla je zamjenica ministra obrane Višnja Tafra te dodala da će summit NATO-a u Varšavi 2016. biti prigoda za 'provedbu politike otvorenih vrata'.
Hrvatska se iskazala kao predana članica u zastupanju vrijednosti Saveza, ona aktivno pridonosi stabilnosti i sigurnosti Sjevernoatlantskog područja, rekla je Tafra.
Načelnik Glavnog stožera RH, general zbora Drago Lovrić govorio je o zahtjevnom procesu transformacije Hrvatskih oružanih snaga u modernu vojsku, danas sposobnu za kvalitetnu obranu, pri čemu je naglasio brzinu te preobrazbe.
"Hrvatske oružane snage primjer su najbrže integracije", rekao je i objasnio da nijedna zemlja nije to tako brzo učinila. Spomenuo je da je u tom procesu važan alat bio Akcijski plan za članstvo, iskustvo Domovinskog rata, što su ga vojnici ugrađivali, i iskustvo sudjelovanja u NATO-ovim misijama u svijetu.