SINDIKATI JEDINSTVENI /

'Voljeli bismo da Hrvatska opet preuzme Inu'

Image
Foto: Daniel Kasap/PIXSELL

Predsjednik Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske Ivan Tomac izjavio je Hini da su Mađari na Ini već dosad debelo zaradili i još će zaraditi eventualnom prodajom dionica, a da nisu ispunili ono na što su se obvezali kupoprodajnim ugovorom.

2.10.2013.
16:20
Daniel Kasap/PIXSELL
VOYO logo

ZAGREB - Sindikati koji djeluju u Ini najviše bi voljeli da najava mađarske Vlade o mogućoj prodaji MOL-ovih 49,1 posto dionica Ine završi tako da hrvatska država ponovno preuzme većinsko vlasništvo i upravljačka prava u Ini, te tvrde da MOL nije ništa uložio u razvoj hrvatske naftne kompanije.

Nakon što je objavljeno da je mađarska Vlada dala nalog upravi MOL-a da napravi reviziju portfelja te kompanije i, ako je potrebno, pripremi nužne korake za prodaju Ininih dionica, čelnici hrvatskih sindikata koji okupljaju radnike Ine ocijenili su da se vjerojatno radi o spinu mađarske strane, ali smatraju kako bi bilo dobro da do prodaje dionica doista i dođe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske Ivan Tomac izjavio je Hini da su Mađari na Ini već dosad "debelo zaradili" i još će zaraditi eventualnom prodajom dionica, a da nisu ispunili ono na što su se obvezali kupoprodajnim ugovorom.

Nisu modernizirali riječku i sisačku rafineriju, štoviše u Sisku su prepolovili rad rafinerije. U maloprodaju nisu uložili ništa, umjesto toga daju je u franšizu, a na Ininim benzinskim postajama u BiH umjesto hrvatskog prodaju mađarsko gorivo, kaže Tomac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, nanijeli su štetu hrvatskoj petrokemijskoj industriji, jer za propast Diokija osim bivšeg vlasnika RobertaJežića kriva je i Uprava Ine koju vode mađarski kadrovi, tvrdi Tomac.

Kamo sreće da se Ina vrati u okrilje hrvatske države, a ako 49 posto bude prodano nekom drugom, možda će novi većinski vlasnik biti pošteniji prema hrvatskom gospodarstvu i rudnom i plinskom bogatstvu, poručio je Tomac.

Predsjednica Sindikata Ine i društava Ine MajaRilović ističe kako je sindikalcima bitno da se Ina razvija kao samostalna kompanija, jer to je jamstvo sigurnosti radnih mjesta i materijalnih prava njezinih radnika.

MOL dosad nije vodio razvojnu politiku, već je Inu pretvorio u svoju podružnicu, protiv čega se borimo cijelo vrijeme, između ostaloga i organizirajući prosvjedne akcije poput "Ina radi - MOL se gradi", kaže Rilović. I ona bi najsretnija bila da se većinsko vlasništvo i upravljačka prava u Ini vrate u ruke hrvatske države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve informacije o slučaju Ina-MOL pročitajte OVDJE!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo