PRIJEDLOG NACRTA /

Vlada u Sabor poslala 'novi' Ustav

Image

Saborski će zastupnici uskoro raspravljati o prijedlogu ustavnih promjena. U izmijenjenom temeljnom dokumentu države trebale bi biti odredbe o EU, a predviđeno je i nekoliko drugih promjena.

1.10.2009.
20:57
VOYO logo

ZAGREB - Hrvatska vlada u saborsku je proceduru uputila Prijedlog nacrta promjena Ustava RH kojima bi se uveo institut nezastarijevanja kaznenih djela počinjenih u procesu pretvorbe i privatizacije, a u sklopu priprema za pristupanje EU izmjenama se određuje da na referendum o ulasku mora pristupiti većina od ukupnog broja birača, te za pristupanje mora glasati većina izašlih na referendum.

U sklopu priprema za članstvo u izmjenama se tako predviđa uvođenje posebne glave Ustava - "Europska unija" u kojoj se uređuju pitanja članstva u EU i to pravna osnova članstva i prijenos ustavnih ovlasti, sudjelovanje u institucijama EU, Pravo EU i Pravo građana EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetivši kako je važeća norma u pogledu referenduma o ulasku RH u druge asocijacije vrlo stroga i predviđa većinu glasova svih birača u državi, premijerka Jadranka Kosor rekla je kako se sada, s obzirom na veliku apstinenciju i velik broj birača koji žive u inozemstvu, predlaže da je za važenje referenduma dovoljna većina od ukupno izašlih birača na referendum.

Naglasivši važnost instituta nezastarijevanja kaznenih djela počinjenih u procesu pretvorbe i privatizacije, Kosor je rekla kako se njime želi uputiti poruka svima budući da, kako je rekla, proces privatizacije još nije završen. "Glasujmo i pokažimo da je oko jednog od najvažnijih ciljeva i prvorazrednog pitanja za sve političke stranke, a to je ulazak u EU, jest uistinu moguće postići suglasje", rekla je Kosor i pozvala sve stranke da to zajedništvo manifestiraju prilikom glasovanja u Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezerve koalicijskih partnera

Potporu izmjenama, a posebice snažno izraženoj političkoj volji za sankcioniranjem kriminala u pretvorbi i privatizaciji, dala je potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič (HSLS), ali i izrazila rezervu jer, kako je rekla, nije sigurna treba li odredbu o nezastarijevanju ugraditi u Ustav ili je dovoljno da se to pitanje uredi kroz zakone i pravosuđe.

Izmjene je načelno podržao i potpredsjednik Vlade Slobodan Uzelac (SDSS) koji je, pak, rezerve izrazio jer bi se, kako je rekao, moglo dogoditi da zbog uvođenja retroaktivnosti u odredbe o nezastarijevanju kaznenih djela netko sutra zatraži retroaktivnost za djela u nekom drugom području. Predložio je i da se, osim oduzimanja imovine koja je nelegalno stečena u pretvorbi i privatizaciji, uvede i mogućnost oporezivanja.

Kosor je poručila da je ugradnja te odredbe "prije svega borba protiv zaborava".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Činjenica je da su mnogi odgovarali već do sada, ali kroz ovu odredbu dajemo poruku o nultom stupnju tolerancije na korupciju i kriminal, Vlade i cijelog društva", rekla je i ponovila da bi to bila "izvrsna poruka za sve buduće privatizacije". "Da ne ostane na onoj 'tko je jamio jamio'", dodala je.

Predviđa se i mogućnost izručivanja hrvatskih državljana pravosudnim tijelima članica EU temeljem europskog uhidbenog naloga, nakon ulaska Hrvatske u EU, a uvela bi se i mogućnost izručivanja hrvatskih državljana i tijelima zemalja koje nisu članice EU, a na temelju međudržavnih ugovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za odlazak u vojne misije više ne treba dvotrećinska većina

Redefinirala bi se i uloga i postupanje Oružanih snaga, a u kontekstu pristupanja Hrvatske NATO-u. "Napad na bilo koju članicu NATO-a smatrao bi se napadom na Hrvatsku koja će biti obvezna štititi suverenitet i nezavisnost napadnute članice", rekla je Kosor. Izmjenama se propisuje da je za donošenje odluke Hrvatskog sabora o odlasku u vojne misije potrebna većina glasova saborskih zastupnika, za razliku od dosadašnje situacije kada je potrebna dvotrećinska većina.

Izmjenama se određuje i da su Hrvatska narodna banka (HNB), te Državni ured za reviziju, kao i Državno sudbeno vijeće i Državnoodvjetničko vijeće samostalni i neovisni u svome radu.

Ustavnim promjenama, nadalje, u preambulu Ustava, među pripadnike autohtonih nacionalnih manjina, ugradilo bi se Bošnjake i Slovence.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo