'NIJE ISTINA' /

Vlada RH reagirala na 'hrvatski WikiLeaks'

Image
Foto: PIXSELL

Vlada Republike Hrvatske osvrnula se na medijske napise o tome kako je podijeljeno 80 milijardi kuna kroz javne natječaje.

27.11.2011.
15:55
PIXSELL
VOYO logo

Udruga Vjetrenjača, koju vodi bloger i informatički stručnjak Marko Rakar, pokrenula je internetsku stranicu s registrom javne nabave koji pokriva šezdeset tisuća ugovora o javnoj nabavi ukupne vrijednosti od gotovo 80 milijardi kuna.

Tzv. hrvatski WikiLeaks pokrenuo je buru reakcija u medijima zbog čega je reagirala i sama Vlada Republike Hrvatske priopćenjem svim medijima.

"Vezano uz izradu baze podataka javne nabave od strane udruge Vjetrenjača i gospodina Rakara, Vlada Republike Hrvatske kao i Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva podržavaju sve inicijative koje dopunjuju mehanizme transparentnosti, a time i mehanizme transparentnosti u sustavu javne nabave.

Stoga prvenstveno želimo demantirati navod na kraju teksta o mogućim sankcijama za gospodina Rakara i udrugu Vjetrenjača vezano uz izradu navedenog alata za pregled podataka o javnim nabavama. Naime, kao što se navodi u Vašem tekstu, gospodin Rakar je svoj alat i izradio na temelju svima javno dostupnih podataka koji se nalaze u Elektroničkom oglasniku javne nabave Narodinih novina, a ne na temelju ikakvih skrivenih podataka o postupcima javne nabave i ugovorima sklopljenima temeljem njih. Sukladno tome, svi podaci koji se spominju u tekstu dostupni su javnosti, a tako i Vašim novinarima, već nekoliko godina kroz Elektronički oglasnik javne nabave Narodnih novina.

Stoga je navod da se podaci o natječajima namjerno skrivaju na web stranicama Narodnih novina u potpunosti netočan jer upravo ta baza podataka omogućava svima besplatan i stalan pristup podacima, a što je koristio i gospodin Rakar pri izradi svog alata.

Dodatno, javnosti i novinarima dostupni su i drugi podaci o javnim nabavama pojedinih naručitelja, primjerice kroz podatke o izvršenju ugovora o javnoj nabavi koji se objavljuju na internetskim stranicama pojedinačnih naručitelja. Ističemo da će se primjenom novog Zakona o javnoj nabavi od siječnja 2012. godine transparentnost dodatno pojačati, primjerice kroz obvezu objave planova javne nabave i registra sklopljenih ugovora za svakog pojedinačnog naručitelja.

Vezano uz navod da velik broj gospodarskih subjekata većinu svog poslovanja temelji na poslovanju s državom ističemo da ta činjenica ne ukazuje na anomalije u sustavu javne nabave na što se ukazuje u tekstu budući da je država veliki kupac odnosno generator poslova, a što se dodatno ističe u gospodarskoj krizi pri čemu je javna nabava samo alat kojim se to ostvaruje. Takva situacija prisutna je u većini država u kojima javna nabava također predstavlja veliki udio u BDP-u, koji doseže čak do 16%".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo