PRIJEDLOG PRORAČUNA ZA 2013. /

Vlada reže 2,3 milijarde kuna na plaćama

Vlada je na sjednici u ponedjeljak predstavila prijedlog Državnog proračuna za 2013. godinu, s planiranim prihodima u iznosu od 113,7 milijardi kuna, rashodima od 124,5 milijarde kuna te proračunskim deficitom od 10,9 milijardu kuna, ili 3,1 posto BDP-a.

19.11.2012.
12:45
VOYO logo

Ministar financija Slavko Linić uvodno je naglasio da Vlada u posljednjem kvartalu ove godine očekuje ublažavanje pada BDP-a, jer, kako je rekao, zadnji kvartal pokazuje znakove poboljšanja u industrijskoj proizvodnji i kretanju turističkog prometa pa bi realno ovogodišnje smanjenje BDP-a iznosilo 1,1 posto. Na takvim pokazateljima temelji se i procjena rasta BDP-a od 1,8 posto u 2013.

"Očito je da politika samo štednje Vladi ne bi uspjela", rekao je Linić, ističući da je nužan paralelni proces rasta proizvodnje i broja zaposlenih u realnom sektoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zato smo išli ambiciozno s rastom, očekujemo da ga možemo ostvariti ako krenemo snažnije u javne, ali i privatne investicije", naglasio je Linić.

Image
Foto: PIXSELL

Ukupan planirani prihod proračuna za 2013. godinu je 113,7 milijardi kuna, što je 4,7 milijarde više nego u 2012. Najveći porast prihoda u državnu blagajnu ministar financija očekuje od PDV-a, gotovo 44 milijarde kune, što je za tri milijarde više nego ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rashodi bi trebali biti 124,5 milijarde kuna. Nakon rebalansa proračuna prošli tjedan, rashodi su skočili na 120 milijardi kuna. U odnosu na rebalans, rashodi proračuna u 2013. bit će 4,2 milijarde kuna veći.

Linić će najviše rezati na plaćama, za njih će 'otići' 2,3 milijarde kuna manje u odnosu na rebalansirani prijedlog proračuna. Tako je, čini se, ministar financija ispunio najavu da će prijedlogom proračuna za 2013. godinu od plaća uzeti dio koji je morao dodati rebalansom.

Image
Foto: PIXSELL

Planirani fiskalni deficit u idućoj godini bit će oko 10,9 milijardi kuna, što je približno milijardu kuna više nego ove godine, a u postotku iznosi 3,1 posto BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo