Istraživanja ukazuju da aerobic vježbe, posebno ako se sprovode u popodnevnim satima ili rano u jutro donose dublji san ranije noću.
Vježbanje može pomoći u težnjama za boljim noćnim snom i na razne indirektne načine. Opušteni mišići i zamor mogu pobijediti nesanicu omogućavajući da brže utonemo u san negoli obično.
Vježbanje donosi i smanjenje tjelesne težine što dalje smanjuje simptome apneje (zastanka disanja), a može i umanjiti depresiju koja je kod mnogih čest uzrok nesanice.
Vježbe koje se obavljaju kasnije tokom dana pomažu u sporijem padu noćne tjelesne temperature. Ovo je posebno važno za starije osobe, no ipak ne zaboravite, nikako ne vježbajte bar četiri sata prije spavanja ? postigli biste suprotan efekt.
I mnogi drugi faktori utječu na navike spavanja. Najuobičajeniji savjet za ispravno ponašanje je svake večeri ići u isto doba na spavanje. Iako se radi o dobrom savjetu često ga je nemoguće ispuniti. Ili radite do kasna ili ako već i legnete u isto doba, teško možete istog časa i zaspati.
Puno važnije je ustati u isto vrijeme svakog jutra. Promjena naših navika buđenja i spavanja vodi k poremećaju našega biološkog sata i nesanice.