42-godišnji pravosudni policajac iz Rijeke jučer se nesretnim slučajem propucao na Sudu. Ranjenom policajcu metak je opalio u smjeru oka. Trenutno je pod budnim nadzorom liječnika. Sigurnih prognoza nema jer su prva 24 sata najkritičnija.
"I u ovom trenutku pokušavamo s intenzivnim liječenjem, nakon ovog kirurškog, napraviti uvjete da se praktički taj mozak pod dubokom sedacijom oporavi. Da li će se to dogoditi, to ne možemo predvidjeti, u ovom trenutku je stanje stabilno po život opasno", rekao je Alen Protić, predstojnik Klinike za anesteziologiju KBC-a Rijeka za RTL.
Više o stanju ranjenog policajca znat će se tek za 72 sata. Kolega ga je poželio vidjeti, no to još nije moguće.
"U šoku sam da, takve stvari ne daj Bože nikome da se dese, teško je i samo čekamo da li će bit što, nadamo se, jak je on", rekao je prijatelj policajca Vlado Dubrović.
Četiri pravila sigurnog rukovanja oružjem
Još uvijek nisu poznate sve okolnosti ove nesreće, no stručnjak za oružje upozorio je na četiri zlatna pravila sigurnog rukovanja oružjem.
"Ovdje su sva četiri prekršena. Prvo je da vam je kažiprst ruke kojom rukujete oružjem uvijek udaljen od okidača. Sljedeće jeste da svako oružje da se prema njemu odnosimo kao da je uvijek napunjeno. Usta cijevi nikada ne smijete usmjeriti prema bilo kojem dijelu tijela vas ili prema nekoj drugoj osobi, a četvrto jeste da uvijek budete sigurni što je meta koju želite pogoditi", rekao je sudski vještak za oružje Dubravko Gvozdanović.
Ministar pravosuđa zbog slučaja se sinoć zaputio u Rijeku.
"Tu je došlo vrlo vjerojatno do određenih pogrešaka kod razduživanja pištolja jer treba provjeriti u tom razduživanju da li postoji metak u cijevi, ovdje ta zadnja radnja nije očito obavljena“, kazao je Dražen Bošnjaković.
Uz oružje uvijek postoji opasnost
Iz Sindikata navode kako se na dan diljem zemlje obavi barem stotinu primopredaja oružja kod dolaska na posao, a to se mora obavljati u posebnoj prostoriji.
"Kad radite s oružjem uvijek postoji opasnost i zato trebaju edukacije, zato i trebaju obuke kojih nema dovoljno. Nažalost kod nas se uvijek mora dogoditi tragedija da bi netko otvorio oči, u nas sve treba mijenjati od nule, od sistematizacije radnih mjesta, obuke, apsolutno sve", kaže Jelenko Krešo, dopredsjednik Sindikata pravosudne policije za RTL.