Naučnici na Univerzitetu u Pensilvaniji su pronašli način kako da se uz pomoć HIV-a bore protiv raka. Eksperimentalni tretman podrazumeva da se pacijent zarazi oblikom HIV-a reprogramiranim da napada ćelije raka.
Sedmogodišnja Ema Vajthed je pre nekoliko meseci bila na samrtnoj postelji zbog leukemije otporne na hemoterapije. Međutim, zahvaljujući novom tretmanu, ona je sada u remisiji.
Ema je prvo dete i, među prvim ljudima uopšte, kod kojih je novom tehnikom postignut željeni cilj - da pacijent dobije trajnu sposobnost da se vlastitim imunološkim sistemom bori protiv raka.
Naime, proces uključuje odstranjivanje nekoliko miliona T ćelija (podgrupa limfocita) iz pacijenta i njihovu genetsku manipulaciju modifikovanom verzijom HIV-a. T ćelije se nakon toga vraćaju u krvotok, gde se bore protiv raka. Procedura je veoma rizična jer je prate visoke temperature i jake groznice.
Terapija je zamalo ubila Emu ali je ona ipak izašla kao pobednica i sedam meseci nakon tretmana je još uvek u potpunoj remisiji.
Pacijentkinja je dobila novi imuni sistem i dugovečnu mogućnost borbe protiv raka.
Osim Eme, ovom metodom su lečena još dva pacijenta. Jedan od njih je takođe u potpunoj remisiji, dok je kod drugog rak znatno oslabio, ali je još uvek prisutan. Trenutni rezultati pokazuju da nova metoda ima veliki potencijal za lečenje leukemije.
Ipak, doktor Karl Džun, vođa istraživanja tokom kojeg je osmišljena ova metoda, još uvek ne želi da kaže da je pronašao lek, jer su potrebna mnoga istraživanja kako bi se metoda usavršila.
Farmaceutska kompanija Novartis je spremna da uloži 20 miliona dolara u razvoj terapije, piše New York Times.