Obnova od potresa je prepuna bizarnih priča i životnih situacija većina njih se odnosi na administrativne prepreke i imovinsko pravne odnose koji usporavaju ili priječe rušenje kuća ili zgrada, pa čak i onih koje ugrožavaju živote ljudi ili statiku susjednih zgrada. Ali, jedna kuća u mjestu Prekopa pored Gline, odnosno njezin gornji kat i potkrovlje, zbog urušene konstrukcije srušeni su brzinom riječi "ruši". I sve bi bilo super da vlasnica, to jest nasljednica, kuće za njezino rušenje nije doznala gledajući RTL Direkt. Nitko joj se nije javio ni prije ni nakon rušenja, a njezin telefonski broj golemim znamenkama je ispisan upravo na kući koju su rušili.
"Od 6.1.2021. me muči moja kuća koja je srušena, a da mene nitko ništa nije pitao. Gledam navečer televiziju u 11 sati Dnevnike i vidim gdje ruše moju kuću. U tom mi zvoni telefon zove bratić iz Austrije i kaže 'ruše ti kuću', gledam tko mi ruši kuću, nisam mogla vjerovati", rekla je vlasnica kuće Ljiljana Nogić.
Zamislite, sjedite pred TV-om i uživo gledate kako vam ruše kuću. Ljiljani se to stvarno dogodilo. Iako je njezin broj bio ispisan na staklu, nitko ju nije nazvao. I to je ono što Ljiljanu boli. Nije na Marsu, nije u inozemstvu, živi i radi u Velikoj Gorici. Kuća je ekspresno srušena jer je, kako kažu u Stožeru civilne zaštite, predstavljala prijetnju da se uruši na cestu.
"Ja sam se osjećala grozno, ja sam završila na hitnoj. Sutradan sam otišla u Glinu i rekli su mi 'bila je hitnoća', kakva hitnoća ako ste se svi prije slikali ispred. Oni su mi rekli pitajte vatrogasce. Zašto mislite da su vam srušili kuću? U pitanju je bila nečija promocija", smatra Ljiljana.
Nakon toga kreće borba gospođe Ljiljane. Kaže, kuća je skroz uništena, a ne samo gornji kat.
Što se točno dogodilo pitali smo Stožer. Kažu da su nakon ponovnog potresa od 5 po Richteru 6. siječnja zaprimili dojavu da se krovište nagnulo na prometnicu pa su izašli na teren.
Utvrđena je nestabilnost zabatnih zidova i cijele krovne konstrukcije koje je prijetilo urušavanjem na prometnicu. Zbog nemogućnosti stabilizacije nagnutog krovišta, voditelj intervencije temeljem javnih ovlasti donosi odluku da se sa objekta ukloni priključak za dovod struje te se pristupi strojnom rušenju krovišta kao jedino mogućem i sigurnom rješenju.
U njihovom očitovanju stoji i da kuća nikad nije bila useljena.
"Kažu da nikad nije useljena i da je bez komunalne infrastrukture? To nije istina, moja majka i otac su ovdje radili 50 godina", pojašnjava Ljiljana.
Postupano je po javnim ovlastima vatrogasaca koji su odlučili da je Ljiljani kuća opasna. Da su nazvali, priča bi bila sasvim drukčija.
"Rekla bi im da ako smatraju da je treba rušiti neka ruše. Ovako
nemam ništa. Želim da osoba koja je to napravila odgovora, ovo
nije Pantovčak, ali ovo je moje, ovo je meni svetinja mene su
roditelji odgojili radeći u ovoj kući", kaže.
Ovdje je nekoć bila trgovina miješane robe i kafić, a sada će ova
kuća očito biti predmet sudskog spora jer gospođa Ljiljana ne
misli stati na ovome. Već je pisala DORH-u i predsjedniku
Milanoviću te Državnom inspektoratu.