akcija Euromenalom / Žurne operacije na Hvaru: Otkriveno da 180 osoba ima 'tvorevinu' na koži i treba hitno pod nož

Image
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL

10 posto od 1.800 pregledanih na koži ima tvorbu koju relativno žurno treba operirati jer su te tvorbe sumnjive na karcinom kože

16.6.2018.
15:51
Miranda Cikotic/PIXSELL
VOYO logo

U sklopu akcije "Euromenalom 2018" na otoku Hvaru je dermatološki pregledano 1.800 osoba, pri čemu su na koži njih 180 otkrivene tzv. tvorbe koje zbog sumnje na karcinom kože (melanom) treba žurno operativno ukloniti, pa je u subotu u splitski KBC stigla prva skupina tih osoba radi operativnog zahvata.

"Otkriveno je kako 180 osoba na Hvaru, što je 10 posto od 1.800 pregledanih, na koži ima tvorbu koju relativno žurno treba operirati, jer su te tvorbe sumnjive na karcinom kože, odnosno melanom. Danas je u KBC Split s otoka Hvara stiglo 20 osoba koje će tijekom dana biti operirane", rekao je novinarima dr. Ivan Utrobičić, pročelnik Zavoda za plastičnu kirurgiju splitskog KBC-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napomenuo je kako je akcija operiranja pacijenata organizirana subotom mimo radnog vremena, kako se ne bi ugrozila lista čekanja pacijenata koji su upisani redovnim putem. "Akciju operiranja ovih 180 pacijenta s otoka Hvara nastavit ćemo mimo radnog vremena svake subote sve dok ne završimo taj posao, kako bismo taj problem otoka Hvara riješili što prije", poručio je Utrobičić.

Dodao je kako su svi od spomenutih 180 pacijenata hrvatski državljani i mještani otoka Hvara. "Hvar je naš najsunčaniji otok i možda je to sunce blagodat, ali u određenom aspektu je i čimbenik koji djeluje na promjene na koži", rekao je Utrobičić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarski upit koja je najprikladnija prevencija protiv pojave melanoma na koži, odgovorio je kako je potrebno ne izlagati se suncu u razdoblju od 11 do 17 sati. "Dio tijela koji eksponiran prema van manje je ranjiv nego onaj dio tijela koji se izlaže suncu, pa nije prirodno da ga izlažemo suncu. Mi se skidamo na plaži i oni dijelovi tijela koji tada nisu odjeveni možda su ranjiviji", istaknuo je.

Građanima koji primijete "tvorbu" na koži preporučio je da odu doktoru opće medicine, koji će ih potom uputiti dermatologu. "Dermatolozi u sklopu svoje edukacije i sa svojim aparatima mogu detektirati i vrlo precizno dijagnosticirati određene promjene na koži, a to prosljeđuju nama kirurzima i mi odrađujemo operativne zahvate", kazao je Utrobičić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 18
Gledaj užvio 13.srpnja
VOYO logo