Onkološka bolesnica iz Đakova i Samoborac koji je imao dvije operacije kralješnice nove su žrtve hrvatske birokarcije.
Nakon što smo izvijestili o majkama koje moraju vratiti rodiljnu naknadu, javili su se i drugi Algoritmovi zaposlenici koji su u trenutku propasti tvrtke bili na bolovanju. Ni njima nitko nije dao otkaz i sada im ga nitko nema dati. U strahu su da će državi i oni morati platiti troškove liječnja.
"Da barem mogu dobiti otkaz."
Ali ne može jer mu ga nema tko dati. Dario je zaposlenik tvrtke koja ne postoji. Otkaz u njoj nikad nije dobio jer je u trenutku odlaska u propast bio na bolovanju zbog operacije kralježnice. Od države bi vrlo lako mogao dobiti račun za troškove liječenja.
"Ne mogu si to ni zamisliti. To je bila vrlo teška operacija s implantantima, ne bih mogao to plaiti. Nezaposlen sam, ne mogu se prijaviti na burzu, primanja su mi neredovita, zadnja su bila u prvom mjesecu. Ja nisam ni na nebu ni na zemlji", kaže Davor Marušić iz Orešja.
Njegova kolegica iz Đakova imala je tri opercije debelog crijeva, doznake i ona redovito dostavlja svom nepostojećem poslodavcu.
"Sama sebi nisam mogla dati otkaz, s ovim mi je kompromitirano moje zdravstveno osiguranje, koje mi je neophodno. S obzirom na to da sam bila na operaciji nakon likvidacije firme, ne mogu ni zamisliti koliko bi moglo koštati bolničko liječnje i pretrage", kaže Danica Rajić iz Đakova.
Ministartvo rada šuti, a iz Ministarstva zdravstva kažu: "U kontaktu smo s HZZO-om s ciljem žurne analize situacije i pronalaženja mogućeg rješenja za ovaj slučaj."
Ministar Bošnjaković otkriva za RTL kako analiziraju je li zapelo u njihovom resoru. "Meni je malo teško prihvatiti da tvrtka koje je likvidirana, da se zaposlenici te tvrtke u nekom drugom registru mogu voditi kao zaposlenici nepostojeće tvrtke sada vidjeti jeli problem u zakonodavstvu", kazao je Bošnjaković.
Iz Ministarstva zdravlja, baš kao i u Ministarstvu pravosuđa, tvrde da rade na rješavanju sudbine ovih ljudi.
"Meni je malo teško prihvatiti da da se zaposlenici likvidirane tvrtke u nekom drugom registru mogu voditi kao zaposlenici nepostojeće tvrtke. Valja sada vidjeti je li problem u zakonodavstvu", kaže ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.
Svi oni zajedno dali su obećanja su Sindikatu.
"Kratko i jasno, svi će zajedno naći način da se pomogne ovim ljudima. Želimo da to bude bezbolno za one koji su se našli u toj sitauciji", kaže Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnog sindikata.
Neviđenoj i nedopustivoj.
"Naravno da nije u redu da se od njih traži da plate svoje liječnje jer je za to je zadužen poslodavac", kaže Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu.
Poslodavac ih je zaboravio, a država ih se sjetila kada im je trebala naplatiti.
"Nije jednostavno u takvoj situaciji živjeti jer je to jedna velika neizvjesnost", kaže Davor.
"Stresu sam izložena stalno. Legenm, ne spavam i tako se probudim", kaže Danica.
Algoritmovi radnici nisu krivi, ali dužni jesu. Ostali su bez posla, bez zdravlja i bez otpremnine, a dugovi im vise za vratom.