ŠTO RADE HRVATSKI ZATVORENICI U LEPOGLAVI? /

Proizvode vrhunsko vino, a vole i čitati. Najviše ih zanimaju 'Hrvatski monstrumi'

Image
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL

Kako žive i što rade kriminalci iza rešetaka Kaznionice u Lepoglavi?

18.9.2019.
22:07
Marko Jurinec/PIXSELL
VOYO logo

Novinare RTL-a zanimalo je kako žive kriminalci iza rešetaka, pa su posjetili jedan od najstrožih hrvatskih zatvora, Kaznionicu u Lepoglavi u kojemu se nalaze neki od najzloglasnijih hrvatskih ubojica. Od svezukupno 450 zatvorenika, njih 90 posto radno je sposobno i žele raditi, pa kopaju, sade, obrađuju vrt i vinograde, rezbare, bruse i vare dok ih nadgledaju mentori i čuvari.

Primjerice, u lepoglavskom zatvoru kaznu služe višestruki ubojica Srđan Mlađan, ubojica Ivane Hodak, Kapetan Dragan, David Komšić, ubojica turistkinje Selene Gomez s Marjana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rade s drvetom i metalom

Radno vrijeme zatvorenika je od 7 do 15 sati, a većina njih radi s drvetom, pri čemu mjesečno proizvedu oko tisuću stolaca. Fotelje, stolovi i slike koje su napravili prodaju se i u zatvorskoj trgovini.

40 zatvorenika radi u radionici metala, gdje izrađuju police koje bi se uskoro mogle naći i u uredima ministara. Robert Rešetar, djelatnik kaznionice u Lepoglavi, rekao je za RTL da 70 posto od toga što rade za ministrastvo su arhivske police. Dodaje da rade za sudove u Dubrovniku i Zagrebu, a zadnje što su radili je bilo u trenutku preseljenja gruntovnice NSK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi njih i školujemo u suradnji s vanjskim učilištima. Oko 80 do 100 zatvorenika se školuje na godinu", kaže Dražen Posavec, upravitelj kaznionice u Lepoglavi.

Top knjige i vrhunsko vino

Neki zatvorenici rade u knjižnici, a neki vole čitati. Prema riječima dvostrukog ubojice koji radi kao zatvorski knjižničar, najtraženiji naslovi su "Hrvatski monstrumi" Dušana Miljuša i "Zakoni RH".

Drugi se bave poljoprivredom i stočarstvom, tako da su prošle godine proizveli 70 tona sezonskog povrća i oko 80 tona svinjetine koja se služi i u nekim restoranima. Proizvode i hvaljeno vrhunsko vino, a zatvorenici obrađuju 5 i pol hektara vinograda.

Na godinu proizvedu više od 30 tisuća litara kvalitetnog vina, no ne smiju ga konzumirati dok ne izađu iz kaznionice. Crni fratar, Pavlinsko bijelo, Graševina itd. mogu se kupiti po cijeni od 35 kuna pa do 200. "Ljudi dolaze pitati gdje mogu kupiti vino koje su proizveli zatvorenici, znatiželja ih privuče, a kvaliteta ih vrati", kaže Stjepan Biškup za RTL, agronom u kaznionici u Lepoglavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo