Najava masovnog cijepljenja u SAD-u uslijedila je nakon što je američka savezna agencija za lijekova i hranu (FDA) odobrila korištenje cjepiva tvrtke Pfizer/BioNTech. Najavio je to američki predsjednik Donald Trump, a cijepljenje treba početi za manje od 24 sata. Masovno cijepljenje trebalo bi označiti prekretnicu za SAD gdje je pandemija koronavirusa odnijela više od 295.000 žrtava.
Cjepivo Pfizera/BioNTecha pokazalo je učinkovitost od 95 posto u prevenciji Covida-19, a FDA je objavio da se mogu cijepiti i osobe u dobi od 16 godina baš kao i stariji.
Očekivanja su da će zdravstveni radnici i stariji ljudi u ustanovama za dugotrajnu njegu biti prvi koji će primiti prvu isporuku cjepiva od 2,9 milijuna doza, dok su zdravstvene ustanove, bolnice i transportne tvrtke spremne hitno početi kampanju masovnog cijepljenja u SAD-u.
No, cijepljenje je već počelo na drugom kraju svijeta, u Velikoj Britaniji.
U Velikoj Britaniji među prvima se cijepio i Hrvat
U Velikoj Britaniji cijepljenje Pfizerovim cjepivom odvija se po principu da se prvo cijepe osobe starije od 80 godina te medicinsko osoblje.
Cijepljenje je dobrovoljno, a među zaposlenicima Nottinghamskih Sveučilišnih bolnica je i Zlatan Ibradžić, Hrvat koji se već cijepio. On je Večernjem listu ispričao je li imao nuspojave te da je odmah dan nakon cijepljenja odradio desetosatnu smjenu.
This picture taken on November 17, 2020 shows a syringe and a bottle reading "Vaccine Covid-19". According to the World Health Organization, some 42 "candidate vaccines" against the novel coronavirus Covid-19 are undergoing clinical trials on November 17, 2020.,Image: 569403973, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
"Odmah sam uvidio važnost toga i nisam htio odgađati. Odmah po cijepljenju rekli su mi da mogu eventualno očekivati blagu temperaturu prvih nekoliko dana. To je normalno, jer imunosni sustav djeluje na strani antigena i počinje željena reakcija. Prije samog cijepljenja tri puta tri različita liječnika pitaju za alergije, tako da se višestruko provjerava.
U slučaju dvije anafilaktične reakcije koje su se dogodile u Ujedinjenom Kraljevstvu, potvrđeno je da je riječ o osobama sklonima anafilaktičnim reakcijama (odnosno burnom djelovanju imunosnog sustava na strani antigen) i te osobe su već prije sa sobom nosile ampule adrenalina za tretiranje istih, u slučaju da se dogode. Ja nisam imao ni temperaturu, ni bol u bicepsu. Možda najbolje govori činjenica da sam dan poslije uredno odradio smjenu od 10 sati na odjelu, a u petak sam operirao osam sati u kirurškoj sali", ispričao je Hrvat za Večernji list.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.