Brodski prihvatni centar će uskoro postati jedino što će izbjeglice vidjeti od Hrvatske.
"Očekivanje je, ne da je očekivanje, nego je dogovoreno, da je prvoga tehnički pregled, drugoga bi stigli iz Šida u Slavonski Brod i odavdje bili dalje tranzitirani", kazao je Ranko Ostojić, ministar unutarnjih poslova.
Vlak iz Šida stizat će u središte kampa, s jedne strane pruge je registracija, s druge odmor i okrjepa u grijanim šatorima, ali i u 300 kućica koje je darovao UNHCR.
Zgrade bivše INE već su popunjene higijenskim potrepštinama, hranom i toplim dekama. Sve su to proteklih deset dana napunili volonteri Crvenog križa.
"Mi smo već uputili poziv hrvatskoj javnosti i hrvatskim tvrtkama, da smo pri kraju za zalihama deka. Također bi nam dobro došla i dječja odjeća. Tople jakne i čarape", rekla je Katarina Zorić, glasnogovornica Hrvatskog Crvenog križa.
Ovo je mjesto još prije 10 dana bila livada, a vojska je napravila najveći dio.
"Možemo reći da su hrvatski vojnici u ovoj krizi potrošili 4000 radnih dana, angažirajući se i na jednom i na drugom kampu. Hrvatski vojnik je uvijek spreman, rođen je spreman i narod može biti ponosan na vojsku", kazao je general Drago Lovrić, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga.
Cijeli kamp je pokriven nadzornim kamerama, postavit će se video zid sa svim važnijim informacijama, a izbjeglicama će na raspolaganju biti i besplatan internet.
Odmah kod šatora bit će osigurana i hitna pomoć, dok ce bolnica biti u grijanoj zgradi, mislilo se i na nevladine udruge, ali i na novinare.
Opatovac ce raditi jos samo nekoliko dana nakon što Slavonski Brod profunkcionira.
Prije šest dana, stigao je volonter iz Kalifornije koji uveseljava najmlađe.
"Primjećujem bolju organizaciju ovdje u kampu. U početku je bilo kaotično. Problem je što izbjeglicama ne govore kuda ih vode. To ih čini nervoznima, jer ne znaju što se događa", priznao je Philip Coulter.
Ondje je stigla i najstarija izbjeglica, baka iz Afganistana. Ova je bakica na put u Švedsku krenula s punih 105 godina.