KADROVSKE ROŠADE /

Zgodna crtica o promjenama na čelu HERA-e: Što povezuje starog i novog čelnika agencije? Prilično izdašne naknade

Image
Foto: Sanjin Strukic/Nikola Cutuk/PIXSELL

Glavni akteri ove kratke priče su Danijel Žamboki, novi predsjednik Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije, i Tomislav Jureković, razriješeni predsjednik član istog vijeća

29.10.2021.
16:15
Sanjin Strukic/Nikola Cutuk/PIXSELL
VOYO logo

Za neke visoke državne službenike mandati se izmjenjuju kao na vrtuljku, a sve prati izdašna naknada. Tako je u službenoj biografiji Danijela Žambokija, novog predsjednika Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije navedeno da je na istoj dužnosti bio i u razdoblju od 2010. do 2013. No čini se da je pribrojana godina viška.

Žamboki je se te funkcije razriješen na osobni zahtjev, a Vlada Zorana Milanovića potvrdila je to na sjednici u srpnju 2012.  pa na tu funkciju imenovala Tomislava Jurekovića. Međutim, Žamboki je tada iskoristio zlatni padobran koji se krije  kao nemala pogodnost u Zakonu o regulaciji energetskih djelatnosti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sljedećih godinu dana Žamboki je imao i iskoristio pravo na naknadu u visini plaće iz članka 18. navedenog Zakona. Odgovorili su tako iz HERA-e na pitanje Potrage je li novi čelnik te važne agencije dobio prije devet godina otpremninu u visini 12 mjesečnih plaća. Odgovor prevodimo kao: jest dobio, ali ne zove se tako.

„Danijelu Žambokiju nije isplaćena otpremnina, već je koristio pravo na naknadu u visini plaće iz članka 18. stavka 4. Zakona o regulaciji energetskih djelatnosti iz 2004.“, odgovorili su iz službe za odnose s javnošću regulatorne agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo, ista financijska zaštita razriješenih predsjednika i članova Upravnog vijeća postoji i novog Zakonu o regulaciji energetskih djelatnosti iz 2018. samo je naknada definirana pod drugim člankom.

„Predsjednik ili član Upravnog vijeća, nakon razrješenja s dužnosti, (…) sve do početka ostvarivanja plaće po drugom utemeljenju ili do ostvarivanja prava na mirovinu sukladno općim propisima, a najdulje godinu dana od dana razrješenja s dužnosti, ima pravo na naknadu u visini plaće koju ostvaruje kao član Upravnog vijeća.“

To znači da će potencijalnih 12 mjeseci pune plaće primati i razriješeni Jureković kojeg se sumnjičilo da je pogodovao bivšoj državnoj tajnici Josipi Rimac u aferi Krš-Pađene, a kojeg je naslijedio Žamboki.

Novi šef HERA-a na to mjesto dolazi s dužnosti ravnatelja Uprave za energetsku učinkovitost u zgradarstvu Ministarstva prostornog uređenja. Tamo je, prema imovinskoj kartici primao bruto mjesečnu plaću od 28 tisuća kuna ili 18 tisuća neto. Ranije je u karijeri bio direktor Fonda za regionalni razvoj na to mjesto došao iz redova Hrvatske seljačke stranke sredinom 2001. godine kada je Fond i osnovala Vlada Ivice Račana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fond je u to vrijeme bio zapravo međuspremnik za prelijevanje proračunskog novca iz nacionalnog u lokalne proračune. Iako je na čelu Fonda, HDZ-ova vlast mu je, pisali su mediji, tolerirala što je od 2005. godine predsjednik Nadzornog odbora privatne Karlovačke banke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo