ŽELJKO SABO: /

'I prije suđenja znao sam da idem u zatvor'

Image

Bivši vukovarski gradonačelnik Željko Sabo progovorio je o osudi za političku korupciju i o tome kako je već prije suđenja znao da će ići u zatvor.

22.2.2016.
10:57
VOYO logo

"Ja sam očito trebao biti kažnjen. To je bilo meni na određeni način sugerirano i prije samog suđenja dobio sam informacije da ću biti osuđen na zatvorsku kaznu", rekao je Sabo. Kaže da je informacije dobio od anonimnih ljudi koji su ga, kaže, upozorili da će biti osuđen na zatvorsku kaznu od dvije godine. "Dao sam te mailove i pisma svom odvjetniku, ali nije se moglo ništa učiniti, jer su bila anonimna. Ja sam jedina osoba kojoj je u Hrvatskoj dosad bilo suđeno zbog toga, koja je osuđena i koja je bila u zatvoru. Ja mislim da ću biti i ostati jedini. Prema zakonu, prema kojem sam ja osuđen, stoji da tko s vijećnikom razgovara i ponudi mu neku korist, osuđuje se. Saborski zastupnik postaje se nakon izbora.

Izabrani saborski zastupnik se ne pojavljuje u zakonu, a ja sam tada imao status izabranoga zastupnika. Ja sam krivo osuđen. Smatram da sam nevino osuđen, jer ne postoji kazneno djelo, u zakonu se nigdje ne pojavljuje izabrani. To je ta razlika kako se naši zakoni primjenjuju na koga i na što. U mom slučaju to je jedan presedan, gdje se odustalo od sudske prakse. Tajna snimka koju se učinilo u mom uredu, za nju nije odgovarala osoba koja me tajno snimala. Vrhovni sud po prvi put priznaje tajnu snimku kao dokaz i rješava moju žalbu za 2 i pol mjeseca, što je jako, jako brzo, da bi Ustavni sud za 2 mjeseca riješio moju žalbu. Stvarno mogu pohvaliti naše sudstvo zbog ekspeditivnosti i brzine", rekao je Sabo u emisiji Novi dan N1 televizije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Naše riječi mogu proizvesti negativne posljedice'

Komentirao je Sabo i trenutačnu situaciju u Vukovaru i sukobe. "Ja sam žalostan zbog toga, uvijek je nakon procesa mirne reintegracije dolazilo do sporadičnih slučajeva. Svi mi iz politike smo osuđivali takve sukobe, koji su se često znali događati u školama, djeca se potuku. Ako bi u tom sukobu bilo djece Hrvata i Srba, medijski interes bude veći. Takvo izvještavanje Vukovaru nije dobro došlo. Mi, kao društvo u Hrvatskoj, nismo svjesni koliko neke naše riječi mogu proizvesti negativnih posljedica", rekao je Sabo.

Sabo je rekao i da kada ses nešto dogodi da preostaje da se to osudi, no da kao društvo trebamo krenuti jednim sistematskim odgojem. "Radila se reforma školstva, ali s obzirom na naše školstvo, posebice u Podunavlju, pogotovo u Vukovaru, nismo otišli daleko od mirne reintergracije. Djeca su odvojena, uče na dva programa, imaju hrvatski i srpski jezik. Djeca ne žive zajedno, žive odvojeno od vrtića. Kad sam bio gradonačelnik, počeo sam se baviti tim pitanjem. Djeca nam od vrtića budu odijeljena, već s dvije godine im se govori da su Srbi ili Hrvati i da ne mogu biti zajedno s vršnjacima. Pokušavali smo napraviti zajednički vrtić, u kojemu bi djeca bila zajedno, opet se nije uspjelo zbog političkih razloga, dodao je Sabo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bavimo se ideologijom Drugoga svjetskog rata, ustašama i partizanima

"Očito je da ne možemo pružiti ljudima osnovne uvjete za egzistenciju, da im ponudimo posao, i oni odlaze odavde. Bavimo se ideologijom Drugoga svjetskog rata, ustašama i partizanima, što može samo učvrstiti njihovu želju za odlaskom", rekao je između ostalog Sabo, a dotakao se i ćiriličnih ploča u Vukovaru.

"Ja sam tada kao čovjek bio izvrgnut mnogim političkim utjecajima. Pokušavao sam u SDP-u i u Kukuriku koaliciji kazati da je to jedna tema, da je HDZ u suradnji s SDSS-om glasovao uvođenje dvojezičnosti u gradu Vukovaru. Ja sam svojim vetom zaustavio tu inicijativu, jer ustavno pravo nije bilo ostvareno, Srbi nisu činili 33 posto stanovništva. Bio sam u pravu. Međutim, kad je nakon popisa stanovništva utvrđeno da u Vukovaru ima 33 posto srpske manjine, to se moralo promijeniti. Ja sam proveo anketu.

A pojavila se i sumnja u popis stanovništva, koliko je koga, koliko je Srba. Trebalo je ponoviti popis, utvrditi činjenično stanje, izaći pred građane Vukovara i kazati im što je stvar. 48 posto Vukovaraca je reklo da nema ništa protiv da se taj zakon primjenjuje, da su se izbori ponovili. Nakon toga su došli lokalni, pa državni izbori. To je trebalo otvoriti novu političku frontu, koja se otvorila, i ta je tema bila u funkciji HDZ-a, u pokušaju da dođe na vlast i u tome su uspjeli. Zasad je sve to na stand-byu. Ustavni sud je rekao svoje. Za neprovođenje određenih odluka, jasno je da nitko ne odgovara. Naši bi zakoni trebali biti jasni i jasni jesu. Kad sam ja imao suđenje, nekom je bilo jasno da sam kriv, a nekom je trebalo dokazivati. Zakoni trebaju biti jasni svima. Ono što je činjenica, to mogu otvoreno i iskreno reći, da i događaji koji su bili u Vukovaru i koji su počeli 2012. godine su otjerali investitore iz grada Vukovara i nakon toga su se investitori ohladili. Nije lako kad netko treba uložiti ili podignuti kredit od 20, 30 milijuna eura, i uložiti u područje koje nije sigurno, a Vukovar to tada nije bio", dodao je bivši vukovarski gradonačelnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike