Sutkinja istrage zagrebačkog Županijskog suda u petak je odbila jamčevinu u nekretninama koje je za obranu sa slobode ponudio izvršni predsjednik Dinama Zdravko Mamić.
Sutkinja Erna Dražančić uvažila je sve primjedbe Uskoka koji je zaključio da dvije kuće Mamićevih prijatelja nisu adekvatno osiguranje za njegovu obranu sa slobode.
Do sada prihvaćena jedino jamčevina Maria Mamića
Sutkinja je u četvrtak prihvatila predloženu jamčevinu za Marija Mamića, dok je odluku o nekretninama kao jamčevini za slobodu njegova oca odgodila do petka kako bi poslušala mišljenje sudskog vještaka.
U četvrtak je odbijen i prijedlog nekretnina koje je kao jamčevinu predložio osumnjičeni poduzetnik Sandro Stipančić, dok pritvoreni Igor Krota nije ni ponudio jamčevinu pa se o njegovu izlasku iz Remetinca nije raspravljalo. Peti osumnjičenik, izvršni predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Damir Vrbanović od početka istrage se brani sa slobode.
Prihvaćanje jamstva za Marija Mamića ne znači da će on uskoro izlazi iz Remetinca jer je Uskok na tu odluku uložio žalbu, isto kao što se na odbijanje njihova prijedloga mogu žaliti odvjetnici Zdravka Mamića i Stipančića.
Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda u utorak je potvrdilo da se Mamić može braniti sa slobode uz jamčevinu od 14 milijuna kuna. Njegovu sinu potvrđena je jamčevina od pet milijuna, Stipančiću od četiri milijuna, a Kroti od dva milijuna kuna.
Da će za izlaz iz istražnog zatvora umjesto 14 milijuna kuna u gotovini ponuditi nekretnine svojih prijatelja Mamić je, putem svojih odvjetnika, poručio još u utorak u tekstu objavljenom na internetskoj stranici Dinama.
Izvanraspravno vijeće u utorak je, osim što je potvrdilo ranije određene jamčevine, odlučilo i da Mamić na slobodi neće smjeti obnašati dužnost u Dinamu ni kontaktirati sa svjedocima među kojima je i njegov brat Zoran, Dinamov trener.
Nakon što sud potvrdi ponuđene nekretnine, na koje se prethodno mora upisati založno pravo, osumnjičeni će na sudu morati obećati da će se pridržavati mjera opreza.
Uskok sumnja da je iz Dinama ukupno izvučeno preko 200 milijuna kuna
Nova Uskokova istraga protiv najmoćnijeg čovjeka hrvatskog nogometa, kojega se već ranije teretilo za više od sto milijuna kuna izvučenih iz Dinama, rezultat je nadzora kojega je mjesecima provodio sektor za otkrivanje poreznih prijevara pri Ministarstvu financija.
Tzv. porezni Uskok navodno je utvrdio da je iz Dinama preko off shore tvrtki od 2004. izvučeno preko deset milijuna eura i pola milijuna funti. Upravo su za taj dio priče, po sumnjama tužiteljstva, bili zaduženi Mamićev sin Mario, Krota i Stipančić.
Tužiteljstvo je u nastavku istrage posumnjalo da je Mamić, kao izvršni dopredsjednik i član uprave GNK Dinamo, u razdoblju od prosinca 2004. do travnja ove godine, povezao u zločinačko udruženje aktualnog čelnika HNS-a Damira Vrbanovića, tada glavnog direktora i člana uprave Dinama, svog sina, Krotu i Stipančića kao voditelje poslovanja ili prokuriste tvrtki iz Švicarske, Arapskih Emirata, Velike Britanije i Hong Konga.
Mamić je sa sinom, Krotom i Stipančićem navodno dogovarao zaključivanje fiktivnih sporazuma i ugovora između Dinama i tvrtki iz Švicarske, Velike Britanije i Hong Konga o preuzimanju nepostojećih dugovanja GNK Dinamo prema igračima te za nepostojeće usluge posredovanja prilikom transfera igrača, koje su u ime GNK Dinamo potpisivali Mamić i Vrbanović.
U prvom dijelu Uskokove istrage, pokrenute početkom srpnja, Mamića se tereti da je nizom nedjela zajedno s bratom Zoranom, Vrbanovićem i poreznikom Milanom Pernatom Dinamo oštetio za najmanje 117,8 milijuna kuna, a proračun za barem 12,2 milijuna kuna neobračunatog i neplaćenog poreza i prireza.