Naime liječnik je propisao lijek protiv bolova, koji inače košta šest kuna, na molbu pacijenta koji je poslije operacije otpušten iz bolnice. Liječnik nije znao da je pacijent službeno još u bolnici, odnosno da nije dobio otpusno pismo koje mu je stiglo tek tjedan dana poslije otpusta, piše Vjesnik. Prema nekom od mnogih pravilnika, dok je pacijent u bolnici lijekove propisuju bolnički liječnici.
No spomenuti liječnik postupio je kao liječnik, a ne birokrat, ali takav administrativni 'nered' kontrolori HZZO-a brže bolje sankcioniraju na osnovi podataka koji se stalno slijevaju u njihov središnji informatički ured iz bolnica i ambulanti.
Atmosfera stalnog iščekivanja kazne
Taj liječnik, kažu njegovi kolege, nije jedini koji trpi teror HZZO-ovih kontrolora. Predsjednik Koalicije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) dr. Mario Malnar tvrdi da je od početka ove godine kažnjeno više od 200 liječnika, najčešće zbog neke administrativne smicalice koja nema veze s liječenjem koliko, kaže, s nastojanjem da se što više novca zadrži u blagajni HZZO-a. Nema opomena ni upozorenja nego se odmah kažnjava, gdje god se može i za što bilo, kaže Malnar.
U HZZO-u su demantirali da liječnike kažnjavaju radi "punjenja državne blagajne", i poručuju da je riječ o redovnom i kontinuiranom nadzoru rada ugovornih subjekata. kontrolori korektni.
No Mario Malnar smatra da kontrolori pretjeruju u primjeni i striktnoj provedbi pravilnika.
"Teško je raditi u atmosferi stalnog iščekivanja kazne", zaključuje Malnar.
Vezani članci:
arti-201102040647006 arti-201009130766006 arti-201009010071006 arti-201102280388006