U Hrvatskoj se uvodi obveza ugradnje solara za proizvodnju struje u sve nove stambene zgrade zbog čega bi cijena novogradnje mogla dodatno porasti, piše Jutarnji.
Prošlu je srijedu, Europska komisija objavila je plan "REPowerEU: Plan za brzo smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima iz Rusije i poticanje zelene tranzicije" u kojem je odredila obveznu ugradnju solara u postojeće javne i poslovne zgrade te sve nove stambene zgrade počevši od 2026. godine.
Iz Hrvatske komore inženjera građevinarstva tvrde da će cijena gradnje biti veća za nove zgrade, ali i za postojeće, no upozoravaju da se trošak ulaganja održavanja svake zgrade treba gledati u njezinu cijelom životnom ciklusu i tako raditi analizu troškova.
"Ako promatramo cijeli životni ciklus zgrade, onda sigurno u konačnici ne dolazi do povećanja troškova zbog ugradnje solara. Troškovi energije će se time smanjiti, a to je značajna stavka troškova u fazi uporabe jedne zgrade", istaknuli su iz Komore.
Trošak ugradnje solara u zgrade, kreće se od 40 tisuća do 70 tisuća kuna.
"Govorimo o cijeni instalacije solarnih elektrana snage tri do šest kilovata za obiteljske kuće i manje stambene zgrade. Tome treba dodati priključak na mrežu koji sada plaća kućanstvo, a iznosi oko tri tisuće kuna fiksno. U svakom slučaju, solarnim elektranama snage tri do šest kilovata godišnje proizvodi se oko pet tisuća do šest tisuća kilovatsati električne energije godišnje i štedi oko pet tisuća do sedam tisuća kuna godišnje na troškovima struje", poručio je Stjepan Talan, vlasnik najveće domaće tvornice solarnih panela Solvis iz Varaždina.
U Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja potvrdili su da su dosad solari ugrađeni na 3.780 stambenih zgrada, a u proceduri je dodatnih 340 novih ugradnji. Na pitanje kada se može očekivati unos obveze ugradnje solara na nove stambene zgrade u domaće zakonodavstvo, u Ministarstvu kažu da to ovisi o postupku usklađivanja prijedloga EK između zemalja članica Unije, piše Jutarnji.