Gotovo godinu i pol dana od razornog potresa na Banovini stanovnici i dalje žive u kontejnerima i mobilnim kućicama.
Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Ivan Paladina jučer je održao konferenciju za medije na kojoj je predstavio plan ubrzanja obnove nakon potresa.
''Dosadašnjom dinamikom obnove nakon potresa nitko nije zadovoljan, no vidi se veliki napredak u posljednjih nekoliko mjeseci'', ustvrdio je također prije koji tjedan ministar čije se ime neprestano provlači u javnim raspravama koje iz dana u dan dobivaju na zamahu s obzirom na njegovu poprilično impresivnu imovinsku karticu.
Što se tiče dinamike realizacije, do kraja ljeta je cilj započeti radove na svim područjima sve vrste obnove, potvrdio je ministar.
''U procesu obnove smo svi zajedno i odgovornost je svih nas, prvenstveno moja. Prilika je vlasnicima da uz pomoć države podignu razinu sigurnosti svojih domova'', zaključio je ministar prezentaciju novog plana obnove.
Budući da bi do kraja ljeta trebala započeti obnova svih područja, u nastavku pročitajte odgovore na najvažnija pitanja o obnovi.
Što je konstrukcijska, a što nekonstrukcijska obnova?
Konstrukcijska obnova podrazumijeva radove na samoj konstrukciji kuće. Tu spadaju nosivi zidovi, temelji, krovna konstrukcija itd. Nekonstrukcijska obnova odnosi se na popravke dimnjaka, zabatnih zidva, nenosećih zidova i slično.
Kako se mijenjaju naljepnice, odnosno status oštećenja?
Prema neslužbenim, ali pouzdanim informacijama, trenutačni uzorak od oko dvjesto pregledanih građevina pokazuje da je oko 40 posto kuća koje su nakon prvog pregleda bile predviđene za konstrukcijsku obnovu sad ostati u istoj boji. Prema istom uzorku, oko 45 posto kuća koje su najčešće imale žute naljepnice na prvom pregledu nakon detaljnih pregleda dobit će nekonstrukcijsku obnovu, piše 24 sata.
Što je s crvenim naljepnicama i zamjenskim kućama?
Na istom tom uzorku, oko 15 posto građevina koje su na preliminarnom pregledu imale crvene i žute naljepnice te im je određeno uklanjanje ili konstrukcijska obnova sad će međusobno izmijeniti statuse oštećenja.
Koliko građevina ima naljepnice?
Od ukupnog broja dosad pregledanih građevina, crvene naljepnice nose 4833 objekta, žute imaju 8626 objekata, a zelene naljepnice 26.223 objekta.
Zašto je došlo do promjena statusa oštećenja i naljepnica?
Prve preglede su odmah nakon potresa odrađivali inženjeri na brzinu, najčešće volonterski. U to vrijeme je bilo važno što prije izaći na teren i pomoći ljudima pa su pogreške bile očekivane. Postoji mogućnost i malverzacija na terenu.